101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Michałowskie araby czempionami

Data publikacji: 12.08.2018 15:58
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

09.08.2018 Michałów. Stadnina koni. Klacz Zazulka
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klacz Galerida i ogier Morion ze Stadniny Koni w Michałowie z tytułami Czempionów Polski na 40. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi w Warszawie. Michałowskie konie zdobyły łącznie sześć medali. W klasie klaczy starszych Stadnina Koni Michałów nie miała sobie równych. Zdobyła trzy pierwsze miejsca.

Tytuł Czempionki Polski i złoty medal na Narodowym Czempionacie zdobyła 5-letnia, siwa klacz Galerida. Wiceczempionką została z kolei michałowska Wildona, a brąz wywalczyła utytułowana, 24-letnia klacz Zagrobla.  

Jak informuje Hanna Sztuka, główny hodowca w michałowskiej stadninie, tytuł Czempiona Polski Ogierów Starszych zdobył ogier Morion. 5-letni, gniady ogier zdobył także nagrodę publiczności w swojej kategorii. W klasie klaczy młodszych złoto wywalczyła również 3-letnia Emanolla, a srebro klacz El Bellissima.  

- To jest największy sukces w historii na Narodowym Czempionacie dla Michałowa - podkreśla Hanna Sztuka. Dodaje, że wszystkie konie, które brały udział w pokazie w Warszawie zostaną zaprezentowane przed publicznością w trakcie Dnia Otwartego stadniny 15 sierpnia.

Hanna Sztuka zaznacza, że tegoroczna Czempionka Polski, klacz Galerida, zdobyła ponadto tytuł „Best in Show”, nagrodę publiczności i nagrodę za najlepszą głowę pokazu. Jak tłumaczy, młoda klacz ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Wcześniej zdobyła już m. in. tytuł Młodzieżowej Czempionki Polski na pokazie w Białce. Zdobyła również brązowy medal na prestiżowym pokazie we francuskim Mentonie i brązowe medale na tegorocznych pokazach na Bliskim Wschodzie.

- To był pierwszy start Galeridy w Czempionacie Narodowym. Pierwszy raz i „strzał w dziesiątkę”. Nie dość, że zdobyła złoto, to jeszcze zdobyła tytuł „Best in show”, czyli najlepszego konia pokazu. To jest ogromny sukces - podsumowała Hanna Sztuka.

Ponadto Stadnina Koni Michałów dostała nagrodę dla najlepszego hodowcy i najlepszego trenera pokazu, którą przyznano Piotrowi Dwojakowi. Światowa Organizacja Konia Arabskiego przyznała również michałowskiej Zagrobli specjalne trofeum dla najlepszego konia w polskiej hodowli.  

Do tegorocznego narodowego pokazu zgłoszono prawie 100 koni z polskich stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz hodowli prywatnych. Konie oceniane były przez międzynarodowe jury. Sędziowie oceniali m. in. ich budowę oraz ruch. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podjął decyzję o jednorazowym przeniesieniu Narodowego Pokazu na Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Do tej pory, wydarzenie odbywało się w państwowej stadninie w Janowie Podlaskim.

Wieczorem w stadninie w Janowie Podlaskim rozpoczęła się prestiżowa aukcja Pride of Poland, na której polskie stajnie wystawiły do sprzedaży 12 koni, w tym 5 klaczy Stadnina Koni Michałów. Aukcję poprzedził pokaz wszystkich koni przed janowską Stajnią Zegarową i dzień otwarty. W ubiegłym roku na aukcji „Pride of Poland” spośród wystawionych 24 klaczy i jednego ogiera, sprzedanych zostało sześć koni za łączną kwotę 410 tys. euro.

W poniedziałek, 13 sierpnia, odbędzie się natomiast Letnia Aukcja Koni Arabskich - Summer Sale, na którą wystawiono 20 koni: 19 klaczy i jednego ogiera.  Świętokrzyska stadnina wystawi 5 swoich klaczy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution