101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny. Ratownicy uczyli i przestrzegali

Data publikacji: 12.08.2018 16:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Festyn rodzinny
Cedzyna. 12.08.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

"Bezpieczny wypoczynek nad wodą" - to hasło przewodnie festynu rodzinnego, zorganizowanego nad zalewem w podkieleckiej Cedzynie przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na odwiedzających piknik czekało wiele atrakcji, między innymi: pokazy ratownictwa wodnego, nauka udzielania pierwszej pomocy, czy prezentacje psów ratowniczych.

Jak podkreśla Hubert Szczechla, prezes jednostki WOPR w Cedzynie, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, bezwzględnie musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a przede wszystkim przed kąpielą nie powinniśmy spożywać alkoholu.

- Przed wejściem do wody musimy również stopniowo schładzać swój organizm. W przypadku, gdy jesteśmy mocno rozgrzani, możemy doznać szoku termicznego, bądź też wstrząsu kardiogennego lub neurogennego - przestrzega.

Mariusz Mączka, prezes oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Końskich, podczas pikniku był odpowiedzialny za pokaz psów ratowniczych, które są również pomocne nad wodą.

- Psy ratownicze pilnują bezpieczeństwa wraz z ratownikiem. W razie konieczności mogą wejść do akcji, potrafią wyciągnąć na brzeg nawet osobę nieprzytomną. Proces wyszkolenia psa, który może pomagać ratownikom nad wodą trwa około 2 lat - dodaje.

Pomysł zorganizowania festynu rodzinnego spodobał się osobom wypoczywającym nad zalewem w Cedzynie. Jak podkreśla pani Mariola z Kielc, która na festyn trafiła przez przypadek, takie akcje zwłaszcza w czasie letniego wypoczynku są bardzo potrzebne, ponieważ, oprócz poznania pracy ratowników, można się dowiedzieć, jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą. Niektórzy, jak mówią, przyjeżdżają nad Cedzynę z sentymentu, ponieważ sami w młodości spędzali tutaj swój wolny czas.

W imprezie wzięli udział także Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Komenda Miejska Policji w Kielcach, żołnierze z kieleckiej Bukówki oraz przedstawiciele OSP w Leszczynach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution