101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Problemy wsi treścią „Naszej Ziemi”

Data publikacji: 12.08.2018 17:47
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś (z lewej) i wiceprzewodniczący Rady Gminy Mirzec Jan Zawisza
Mirzec. 12.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rządowemu Planowi dla Wsi i zagadnieniom związanym z aktualną sytuacją w rolnictwie poświęcone jest czasopismo „Nasza Ziemia”. Najnowszy numer był rozdawany w niedzielę mieszkańcom Świętokrzyskiego.

Jak podkreślił Andrzej Pruś radny sejmiku województwa, producenci rolni mogą znaleźć w publikacji wiele cennych informacji np. na temat procedury odszkodowań pozyskiwanych w związku z suszą, czy cen płodów rolnych. Najnowsze regulacje mają zobowiązywać sprzedawców do wyraźnego określania kraju pochodzenia produktów. Umożliwi to konsumentom wybór polskich warzyw i owoców, co z kolei przełoży się na zysk rolników.

Andrzej Pruś zaznaczył, że spotkania ze świętokrzyskimi rolnikami, kiedy rozdawany jest numer „Naszej Ziemi”, to także okazja do rozmów, poznawania ich potrzeb. W tym momencie najpilniejsze jest usprawnienie procedur związanych z pozyskiwaniem odszkodowań za straty spowodowane suszą - zaznaczył.

Jan Zawisza, radny gminy Mirzec i przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych w województwie świętokrzyskim, podkreśla, że obecnie rolnicy muszą borykać się z wieloma przeciwnościami. Jedną z najbardziej dotkliwych jest susza, która już spowodowała wiele strat, głównie w zasiewach jarych. Na terenie gminy Mirzec straty sięgają 60 procent.

Problemem są też ceny owoców miękkich. Dlatego, w opinii Jana Zawiszy, Plan dla Wsi może wiele zmienić w rolnictwie. Dużą zmianą na lepsze jest także inne naliczanie odszkodowań dla rolników.

Najnowszy numer „Naszej Ziemi”, ma nakład 18 tysięcy egzemplarzy.

Członkowie Prawa i Sprawiedliwości rozdawali gazetę w MircuMirzec. 12.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution