101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Godzina W wybiła w Busku

Data publikacji: 12.08.2018 19:30
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Busko-Zdrój. 12.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Tygodnie prób, ponad 80 aktorów i pojazdy militarne z okresu II wojny światowej. W Busku-Zdroju odbyła się rekonstrukcja wydarzeń powstania warszawskiego z 1944 roku. Organizatorem inscenizacji było Buskie Stowarzyszenie Pro Memoria.

Jak poinformował Tomasz Świądergał z grupy rekonstrukcyjnej Mergen odpowiadającej za logistyczną stronę przedsięwzięcia, organizatorzy chcieli zaprezentować mieszkańcom nie tylko historyczną, ale i ludzką stronę powstania.

Dodał, że prawie godzinna inscenizacja przedstawiała nie tylko walkę powstańców o obronę Warszawy, ale również fragmenty z codziennego życia mieszkańców stolicy. Zawarliśmy w niej zarówno wczesne powstanie, jak i moment radości, kiedy Niemcy zostali wyparci oraz koniec brutalnych walk o utracone przez hitlerowców dzielnice - dodał.

Widzowie byli pod wrażeniem przede wszystkim pieczołowitości, z jaką przygotowana została rekonstrukcja. Zaznaczali, że to dobry sposób na przedstawienie szczególnie młodym ludziom historii powstania warszawskiego.

- Inscenizacja jest naprawdę imponująca, szczególnie podobały mi się pojazdy i umundurowanie. Organizowanie tego typu akcji jest ważne dla młodzieży, żeby mogła zaznajomić się z historią walk Polaków o wyzwolenie w trakcie II wojny światowej - mówili mieszkańcy Buska.

Podczas rekonstrukcji wydarzeń powstania warszawskiego widzowie mogli również posłuchać pieśni żołnierskich i partyzanckich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution