101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pływający młyn i kuźnia na zalewie w Pińczowie

Data publikacji: 12.08.2018 20:14
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dożynki wodniackie w Pińczowie
Pińczów. 12.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Nad pińczowskim zalewem odbyły się pierwsze „Dopływki”, czyli dożynki wodniackie. Impreza zorganizowana została przez klub morski Kon-Tiki we współpracy z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, oraz Urzędem Marszałkowskim.

Główną atrakcją dożynek był pokaz dwóch konstrukcji pływających, kuźni oraz „Bździela”, młyna rzecznego. Jak zapewnia prezes klubu Kon-Tiki Piotr Siemiński, obie są unikatowe nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

Bździel to nazwa pływających młynów, jakie popularne były na rzekach w XVIII i XIX wieku. Zrekonstruowaliśmy go na podstawie obrazów Canaletta. Przy budowie wykorzystywaliśmy zdjęcia i rysunki, starając się jak najwierniej odtworzyć młyn. Umieszczony jest na platformie o wymiarach 8 x 6 metrów. Ma silnik oraz koło wodne, którego energia służy do mielenia ziarna - dodał Piotr Siemiński.

Jak stwierdził marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, dożynki mają za zadanie nie tylko promować region, ale także odnowić i kontynuować pływackie tradycje Pińczowa.

Dożynki wodniackie przyciągnęły zarówno mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i osoby spoza regionu. - Jesteśmy ze Śląska, przejeżdżaliśmy obok, zobaczyliśmy, że coś się dzieje i zostaliśmy na dłużej. Przy tak pięknej pogodzie szkoda wracać do domu - mówili odwiedzający.

Wśród zorganizowanych atrakcji znalazły się między innymi: koncert zespołów szantowych „Szkocka Trupa” i „Mechanicy Szanty”, pokazy ratownictwa wodnego, szkółki narciarstwa wodnego oraz pływania na deskach SUP.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution