101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Wąchocku uhonorują bohatera z Francji

Data publikacji: 13.08.2018 08:00
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wręczenie Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. „Ponurego”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wąchocku odbędzie się dziś uroczystość wręczenia Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. „Ponurego” nadanej pośmiertnie pułkownikowi Arnaud Beltrame - francuskiemu żandarmowi, zastrzelonemu przez napastnika w Trebes na południu Francji. Pułkownik walcząc z terroryzmem, zapłacił najwyższą cenę - życia. Honorową odznakę odbierze wdowa po bohaterze - Marielle Beltrame.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą w klasztorze cystersów w Wąchocku. Następnie na placu przed Panteonem Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-1945 odbędzie się apel.

Policyjna Odznaka Zasługi związana jest z historią Ziemi Świętokrzyskiej. Nawiązuje do bohaterstwa partyzantów zgrupowań AK „Ponury-Nurt” i nosi imię ich przywódcy - Jana Piwnika „Ponurego”. Widnieje na niej łaciński napis „Laus Tibi”, co znaczy „Chwała Tobie”. Odznaka przyznawana jest policjantom szczególnie wyróżniającym się w służbie, niosącym z narażeniem zdrowia i życia pomoc poszkodowanym.

W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział m.in.: pierwszy radca ambasady Francji Mathieu Carmena, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz świętokrzyscy policjanci z komendantem wojewódzkim inspektorem Dariuszem Augustyniakiem na czele.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution