101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Agata Wojtyszek: „Kadrówka” wkraczająca do Kielc budzi we mnie dumę

Data publikacji: 13.08.2018 08:30
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Czułam ogromną dumę, widząc wkraczającą do Kielc „Kadrówkę”, która na wzór strzelców Józefa Piłsudskiego przeszła historyczny szlak z krakowskich Oleandrów - powiedziała na naszej antenie wojewoda świętokrzyski. Agata Wojtyszek zaznaczyła, że stolica naszego regionu jest ważnym miejscem na drodze do odzyskania przez Polskę wolności, to miasto Legionów.

Przypomniała, że pierwszy marsz szlakiem strzelców Komendanta odbył się w 1924 roku w 10. rocznicę wydarzenia i ta idea była kontynuowana do roku 1939. Marsz wznowiono w 1981 roku, w czasie trudnym dla Polaków.

- Demonstrowaliśmy wówczas naszą dumę narodową, chcieliśmy pokazać Józefa Piłsudskiego i jego legionistów, ale to był także wyraz naszego sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego. Pierwsze lata „Kadrówki”, to był czas prześladowań. Ludzie wiedzieli wtedy, idąc tym szlakiem, że mogą spodziewać się różnych represji, a jednak szli dalej. To miało ogromne znaczenie dla odzyskania prawdziwej niepodległości - dodała.

Wojewoda świętokrzyski stwierdziła, że taka forma spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi jest wyrazem nowoczesnego patriotyzmu i zaangażowania.

Agata Wojtyszek zachęciła również mieszkańców regionu do udziału w kolejnych uroczystościach patriotycznych - rocznicy Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia rozpoczną się one mszą w kościele garnizonowym. Potem odbędzie się przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbędą się główne obchody Święta Wojska Polskiego.

- Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tylko Wojsko Polskie, ale wiele instytucji w różnym czasie realizuje zadania związane z tą ważną rocznicą - dodała wojewoda.

- Taką istotną inicjatywą jest organizowane w tym czasie przez Narodowy Bank Polski święto zatytułowane: „15 Sierpnia. My Polacy - 1918 – 2018”, do którego przygotowania włączyły się władze różnego szczebla. O godzinie 18.00 rozpocznie się piknik patriotyczny, a wieczorem - widowisko muzyczne - powiedziała.

- Będą pokazy sprzętu militarnego, rozmowy z bohaterami Korowodu Niepodległości, pokazy wojska, policji i straży pożarnej - dodała Agata Wojtyszek.

Punktem kulminacyjnym środowych uroczystości będzie transmitowane z Warszawy o 20.30 widowisko muzyczne „Wolność we krwi”, z udziałem gwiazd: Dominiki Ostałowskiej, Joanny Moro i Radosława Pazury.

Wojewoda świętokrzyski zaznaczyła, że Kielce ważne są dla utrzymania pokoju także współcześnie. Stąd bowiem na misje wyjeżdżają żołnierze stacjonujący i szkolący się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution