101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Żołnierze WOT biegną w sztafecie, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości

Data publikacji: 13.08.2018 10:45
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sztafeta niepodległości w Sandomierzu. Na zdjęciu (od lewej): podpułkownik Piotr Gadomski, pułkownik Artur Barański i major Maciej Staszczak
13.08.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej dołączyła do sztafety niepodległości. To ogólnopolska akcja, w ramach której żołnierze obrony terytorialnej w całej Polsce przebiegną 1100 kilometrów wzdłuż Wisły - królowej polskich rzek.

Podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT informuje, że jednostka przejęła dowodzenie nad sztafetą już wczoraj, w miejscowości Popędzyna, w województwie małopolskim. Wojskowi wystartowali razem z żołnierzami z 2. Brygady WOT z Lublina, od których przejęli flagę Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Z flagą kontynuowaliśmy bieg po województwie świętokrzyskim, zmieniając się co 10 kilometrów. Było gorąco, ale jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu. W ten sposób chcemy oddać hołd bohaterom walk o niepodległość - mówi Piotr Gadomski.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej potwierdza, że udział w wydarzeniu napawa dumą. Żartuje, że odpowiedzialność za cały WOT przez jakiś czas spoczywa teraz w nogach żołnierzy-biegaczy.

- W ten sposób chcę oddać honor wszystkim bohaterom, którzy walczyli o to, aby Polska była niepodległa, dlatego zdecydowałem się na udział w biegu. Wojska Obrony Terytorialnej na tę okoliczność przygotowały specjalne stroje i chcemy, żeby ta inicjatywa została nagłośniona, także dlatego, że promuje zdrowy styl życia - dodaje płk Artur Barański.

Sztafeta niepodległości w Sandomierzu. Meta13.08.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Major Maciej Staszczak, szef sekcji szkolenia 10. Świętokrzyskiej Brygady mówi, że bieganie towarzyszyło mu od zawsze, a pomaga mu w tym cel, do którego dąży.

- Ten cel wyzwala w nas bardzo pozytywne odczucia. Jest nam bardzo miło, gdy spotykamy się na trasie biegu z bardzo życzliwą reakcją ludzi, którzy nas mijają. Często zatrzymują się i robią sobie z nami zdjęcia, co powoduje jeszcze większą radość z biegania - mówi mjr Maciej Staszczak.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT pokonali 10-kilometrowy odcinek od Koćmierzowa przez Sandomierz do Kamienia Łukawskiego.

Sztafeta rozpoczęła się 11 sierpnia, a zakończy we wtorek, w przededniu Święta Wojska Polskiego. W przedsięwzięciu udział biorą dwa zespoły żołnierzy i pracowników WOT. Jedna grupa wyruszyła u źródła, a druga z ujścia Wisły. Spotkają się w Warszawie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution