101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zagraniczne owoce i warzywa nie będą już udawać polskich

Data publikacji: 13.08.2018 11:44
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Zuzanna Lech
Komentarze

 
Kielce. 13.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Klienci nie powinni mieć już problemu z ustaleniem, z jakiego kraju pochodzą wybrane przez nich warzywa i owoce. Sprzedawcy mają obowiązek oznaczania miejsca pochodzenia i gatunku sprzedawanych produktów.

Nie wszyscy jednak dostosowali się do nowych przepisów. Handlujący na kieleckim bazarze najczęściej mówią, że ich owoce i warzywa pochodzą z własnych sadów, gdzie naturalnie dojrzewają bez zbędnych nawozów. Zapewniają też, że produkty pochodzą np. z okolic Chmielnika, albo Sandomierza. Klienci mówią z kolei, że zwracają uwagę na świeżość oraz pochodzenie, dlatego owoce i warzywa kupują głównie bezpośrednio od rolników. Wskazują, że jeśli mają wybór, to wolą kupić polskie produkty, a prawdziwe pochodzenie mogą poznać między innymi dzięki rozmowie ze sprzedawcą.

Zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej - Mariusz Burchart twierdzi jednak, że często pojawiają się nieprawidłowości w tej kwestii. Powodem może być chęć wprowadzenia klienta w błąd, ale najczęściej niedopełnienie obowiązku, to wynik bałaganu organizacyjnego, albo braku świadomości sprzedawców.

Lepiej radzą sobie z tym sieci handlowe, ale i one popełniają inne błędy. Na 9 skontrolowanych placówek, w 5 odnaleziono nieprawidłowości. Polegały one na błędnym podaniu kraj pochodzenia, albo pominięciu tej informacji.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution