101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biegacze będą wspominać dawną wieś

Data publikacji: 13.08.2018 12:20
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Zuzanna Lech
Komentarze

 
Kielce. 06.05.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Miłośnicy biegania podtrzymują pamięć o wsi, która stała się częścią Suchedniowa. Pod koniec wakacji, w tym mieście odbędzie się doroczny Bieg o Puchar Kruka. Jego nazwa pochodzi od wsi Kruk, którą była ulica Zagórska. To właśnie na jej końcu, przy wjeździe do lasu, co roku odbywają się zawody.

Na mocy ukazu carskiego, po powstaniu styczniowym, wieś otrzymała miano Kruk. Nazwa miała nawiązywać do pobliskiego lasu, który w ten sposób określali mieszkańcy. Wieś funkcjonowała w tym kształcie do 1962 roku, kiedy Suchedniów otrzymał prawa miejskie, a Kruk stał się częścią miasta i został przemianowany na ulicę Zagórską.

Bieg o Puchar Kruka z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników, z regionu i całej Polski, ale nie tylko. Współorganizatorka biegu, Daria Miernik wspomina, że w poprzednich edycjach brali udział także zawodnicy z Sudanu i Ukrainy.

Tegoroczne zawody odbędą się już po raz szósty, w ostatnią niedzielę sierpnia. Organizuje je, jak co roku Miejski Klub Sportowy „Orlicz”. Dla biegaczy przygotowano dwie trasy: pierwsza mierzy 5 kilometrów, a druga 11 km. W rywalizacji mogą wziąć udział osoby od szesnastego roku życia. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale, a najszybsi, na obu dystansach - nagrody. Organizatorzy jak co roku przygotowują także specjalne wyróżnienia dla najszybszej suchedniowianki i najszybszego suchedniowianina, a także dla najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu.

- W poprzedniej edycji, najstarszy uczestnik miał 67 lat - przypomina Daria Miernik.

Internetowe zapisy na bieg potrwają do 23 sierpnia. Zgłosić można się poprzez fanpage „Biegu o Puchar Kruka” na facebooku i strony internetowe www.naszmaraton.pl oraz www.ebiegi.pl.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution