101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto Wojska Polskiego w regionie [INFORMATOR]

Data publikacji: 13.08.2018 13:13 / Data aktualizacji: 15.08.2018 13:26
Autor: Monika Miller , Kamil Włosowicz , Katarzyna Prędotka , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości /Źródło: Zuzanna Lech, Aleksandra Boruch
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Kielce. Święto Wojska Polskiego

Wyjątkową oprawę mają tegoroczne, wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską z 15 sierpnia 1920 roku.

KIELCE

W Kielcach oprócz polskich żołnierzy świętują też wojskowi ze Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Po nabożeństwie, kolumny żołnierzy przeszli na plac Wolności, gdzie odbywa się oficjalna część obchodów. Została podniesiona flaga na maszt, a zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, informuje, zostały także wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje zadania.

Po uroczystości każdy chętny może zobaczyć sprzęt i pojazdy wojskowe oraz porozmawiać z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

O godzinie 18:00 dowodzenie uroczystością przejmie Narodowy Bank Polski, który we współpracy z wojewodą świętokrzyskim i prezydentem Kielc organizuje piknik, podczas którego będzie można zobaczyć dawne monety i rekonstrukcje historyczne. Ponadto swój sprzęt zaprezentują służby mundurowe: policja, straż pożarna i wojsko. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, zapowiada, że o godzinie 20:30 Kielce połączą się z Warszawą, z której będą transmitowane wieczorne uroczystości. Obejrzeć będzie można także odbywające się w stolicy widowisko muzyczne „Wolność we krwi” z udziałem, m.in., Dominiki Ostałowskiej, Joanny Moro i Radosława Pazury.

- Ponadto będzie można usłyszeć przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który ma patronat nad uroczystością. Transmisja odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury - mówi Agata Wojtyszek.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że to święto ma dla Kielc wyjątkowe znaczenie. Po raz pierwszy w uroczystości będą brali udział żołnierze Obrony Terytorialnej.

- Dla nas, kielczan, powinien być to dzień, w którym manifestujemy swoją miłość do wojska. W okresie międzywojennym stacjonowały tu dwa pułki i było to miasto legionowe. Potem to wygasło - dodaje prezydent.

- Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tylko Wojsko Polskie, ale wiele instytucji w różnym czasie realizuje zadania związane z tą ważną rocznicą. Taką istotną inicjatywą jest organizowane w tym czasie przez Narodowy Bank Polski święto zatytułowane „15 Sierpnia. My Polacy - 1918-2018”, do którego przygotowania włączyły się władze różnego szczebla.

Jak mówi ksiądz podpułkownik Dariusz Jarliński kapelan 101 batalionu lekkiej piechoty, data 15 sierpnia jest wyjątkowa zarówno pod względem historycznym jak i religijnym. 

- Po pierwsze, dzisiejszy dzień jest ważnym dla każdego chrześcijanina - liturgicznym wspomnieniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, drugie natomiast, Święto Wojska Polskiego, jest ważne dla każdego Polaka, zwłaszcza patrioty - mówi duchowny. Dodaje, że żołnierze w sposób szczególny czczą Maryję jako hetmankę Wojska Polskiego.

PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO  W KIELCACH

godzina 10.00: msza święta w intencji żołnierzy Wojska Polskiego w kościele garnizonowym (ul. Chęcińska)

godzina 10.40: przemarsz na Plac Wolności (trasa: kościół garnizonowy – rondo Giedroycia – ul. Paderewskiego – ul. Sienkiewicza – ul. Wesoła – ul. Mickiewicza – Plac Wolności);

godzina 11.00: uroczysty apel na Placu Wolności w Kielcach, przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego (meldunek o gotowości do apelu, podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, defilada pododdziałów);

godzina 12.00 -14.00: po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, na Placu Wolności rozpocznie się piknik, którego atrakcjami będą pokazy uzbrojenia i sprzętu wojskowego – m.in. pojazdy opancerzone HMMWV, specjalistyczny pojazd saperski Topola-S, wyposażenie saperskie, karabiny maszynowe UKM, wyposażenie indywidualne żołnierza armii USA. Będzie można również odwiedzić stoiska promocyjne Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, a także stoiska informacyjne żołnierzy CAT USA (doświadczenia z misji w Afganistanie, Iraku, Kosowie).

godzina 18.00: w Kieleckim Centrum Kultury rozpocznie się piknik rodzinny, którego  kulminacją będzie transmisja  - o godz. 20.30 - multimedialnego widowiska artystycznego „Wolność we krwi” z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia – pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP – jest Narodowy Bank Polski. Partnerem wydarzenia na szczeblu lokalnym jest Wojewoda Świętokrzyski. Do udziału w pikniku zaproszono m.in. wojsko, policję, straż pożarną, grupy rekonstrukcyjne, organizacje i stowarzyszenia kultywujące tradycje militarne i niepodległościowe.

 

BUSKO-ZDRÓJ

W Busku-Zdroju uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:00 na tamtejszym deptaku przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Z okazji Święta Wojska Polskiego spotkają się przy nim kombatanci, weterani i rezerwiści z powiatu buskiego, którzy oddadzą hołd swoim poprzednikom. Uczestnicy wysłuchają koncertu pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu wojskowego zespołu wokalnego Konsonans oraz wykładu historycznego. Następnie pod pomnikiem złożone zostaną wiązanki kwiatów. W uroczystości wezmą również udział przedstawiciele władz miasta i powiatu. Organizatorem uroczystości jest Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju.

 

JĘDRZEJÓW

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego Liga Obrony Kraju wraz z gminą Jędrzejów organizuje zawody strzeleckie na strzelnicy miejskiej przy ulicy Torowej w Jędrzejowie. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00.

 

PIŃCZÓW

W Pińczowie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:30 wprowadzeniem sztandarów i mszą świętą w kościele świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Po niej złożono kwiatów i zapalono znicze przed pomnikiem w Parku Miejskim. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odegrany został sygnał Wojska Polskiego „Śpij kolego” i „Wojenko Wojenko”. Złożone zostały w tym miejscu wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu uroczystości rozpoczęły się w wojskowej części Cmentarza Katedralnego o godzinie 12:30. Wiązanki kwiatów i wspólny hołd poległym żołnierzom Wojska Polskiego złożyli burmistrz Sandomierza wraz z Radą Miasta i przybyłymi na miejsce delegacjami i mieszkańcami. Natomiast o godzinie 17:00 na placu przy przepompowni przy ulicy Powiśle, w ramach drugiej części miejskich dożynek, nastąpi wmurowanie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

SUCHEDNIÓW

Mieszkańcy Suchedniowa wspólnie śpiewać będą pieśni patriotyczne. Jest to propozycja Rycerzy Kolumba na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości. Spotkanie odbędzie się 15 sierpnia. Rozpocznie się od mszy świętej, o godzinie 18.00, następnie obok kościoła parafialnego w Suchedniowie, na dziedzińcu Centrum Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej, odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Śpiew poprowadzą zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy.

- Zostanie także zaprezentowany rys historyczny „Jak walczyliśmy o niepodległość”, który przedstawi miejscowy historyk Piotr Berliński - mówi Szymon Lech, rycerz Kolumba z Suchedniowa.

Uczestnicy spotkania otrzymają pamiątkowe kotyliony oraz śpiewniki przygotowane przez organizatorów - Rycerzy Kolumba.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Msza w intencji Ojczyzny odbyła się o godzinie 10:30. Została ona odprawiona w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała. Po niej uczestnicy przeszli na Cmentarz Denkowski, tu przy mogile uczniów ostrowieckiego Liceum imienia Joachima Chreptowicza poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej odbyła się część oficjalna obchodów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution