101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PSL zniechęca rolników do rządowej pomocy?

Data publikacji: 13.08.2018 15:03
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

02.08.2017 Wzdół Rządowy. Zbiór słomy.
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Akcja żniwa.

Działacze PSL zniechęcają rolników do składania wniosków o rekompensaty odnośnie suszy? O sprawie poinformował Andrzej Pruś, sekretarz Prawa i Sprawiedliwości w regionie i radny sejmiku województwa świętokrzyskiego podczas konferencji prasowej zapowiadającej krajową konwencję PiS w Sandomierzu.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości prowadzą akcję informacyjną wśród mieszkańców wsi pod hasłem „Polska Ziemia”. Podczas spotkań przedstawiają plany rządowych reform dla rolnictwa i rozmawiają o problemach rolników. Zdaniem Andrzeja Prusia, podczas spotkań w powiecie starachowickim wielu rolników podkreślało, że byli zniechęcani przez działaczy PSL do składania wniosków o rekompensatę za straty poniesione w wyniku suszy.

- Jest to zastanawiające, ponieważ nie były to pojedyncze zgłoszenia. Dostałem co najmniej kilkadziesiąt takich relacji z całego powiatu. Te informacje z pewnością przekażemy do Ministerstwa Rolnictwa i ARIMR, które będą zajmowały się analizą tych wniosków. Może się okazać, że skala problemu została przez niektórych celowo zmniejszana - mówi radny sejmiku.

Andrzej Pruś dodaje, że z rozmów z mieszkańcami wynika, że osobami zniechęcającymi do składania wniosków byli między innymi przedstawiciele administracji samorządowej, a także znani w lokalnych społecznościach działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes PiS w regionie, podkreśla, że ta sprawa będzie monitorowana, ponieważ jest to przykład politycznej kampanii opozycji.

- Mam nadzieję, że w stosownym czasie, kiedy będziemy mieć pełnię wiedzy na temat tego nieuczciwego procederu, być może poznamy również nazwiska, tych którzy zniechęcali rolników do korzystania z dofinansowań - dodaje.

Na wypłatę rekompensat związanych z usuwaniem szkód powstałych w wyniku klęski suszy rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył 800 milionów złotych z możliwością zwiększenia tego dofinansowania w przypadku gdyby fundusze okazały się niewystarczające.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution