101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dentyści wrócą do szkół

Data publikacji: 13.08.2018 15:19
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Powrót gabinetów stomatologicznych do szkół zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Resort ogłosił konkurs, w którym o pieniądze na zakup wyposażenia gabinetu mogą starać się samorządy prowadzące szkoły.

W naszym województwie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie dzieci i młodzieży ma 50 gabinetów z czego ponad połowa działa w Kielcach. Jak mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ, w skali kraju to bardzo dobry wynik.

- Część tych gabinetów znajduje się w placówkach oświatowych. Są to szkoły, przedszkola i uczelnie, zaś część w oddzielnych budynkach, na przykład przychodniach zdrowia. Ale jeżeli przeliczyć liczbę lekarzy na liczbę dzieci to mamy jeden z najlepszych wyników w Polsce. Tym bardziej, że podczas konkursu preferowaliśmy gabinety mieszczące się w szkołach - tłumaczy Beata Szczepanek.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku nasz region był na trzecim miejscu w kraju jeżeli chodzi o liczbę gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Od niedawna stomatolog opiekuje się dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach. Jak mówi Dorota Białek-Sołtys, dyrektor placówki, gabinet działa trzy dni w tygodniu i nie zdarza się, by nie było w nim małych pacjentów.

- Gabinet stomatologiczny jest u nas od roku i jest duże zainteresowanie, szczególnie działaniami profilaktycznymi. Pani doktor przekazała rodzicom informację na temat usług, które może wykonywać. Większość rodziców wyraziła zgodę na to, by objąć opieką stomatologiczną ich dziecko i w szkole odbywają się między innymi przeglądy i lakowanie zębów - informuje Dorota Białek-Sołtys.

Resort zdrowia na zakup wyposażenia gabinetów stomatologicznych przeznaczy w tym roku w skali kraju 5 milionów złotych. Na razie nie wiadomo czy świętokrzyskie gminy sięgną po te pieniądze. Sławomir Kopacz, wójt Bieli, informuje, że na razie analizuje zasady konkursu. Marian Buras, burmistrz Morawicy, uważa, że program Ministerstwa Zdrowia jest bardzo dobry, ale to czy gabinet stomatologiczny w szkole powstanie zależy od tego czy lekarzowi chcącemu go prowadzić uda się podpisać kontrakt z NFZ.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution