101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Francuski żandarm odznaczony w Wąchocku

Data publikacji: 13.08.2018 15:56
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

W imieniu pułkownika Arnaud Beltrame'a, zabitego przez terrorystę w Trebes na południu Francji, wyróżnienie odbierała wdowa po nim Marielle Beltrame
Wąchock. 13.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Bohaterski francuski żandarm, który zginął z rąk islamskich ekstremistów, został pośmiertnie wyróżniony Honorową Policyjną Odznakę Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. W imieniu pułkownika Arnaud Beltrame'a, zabitego przez islamskiego ekstremistę w Trebes na południu Francji, wyróżnienie odbierała wdowa po nim - Marielle Beltrame.

Arnaud Beltrame zginął po tym, jak dobrowolnie oddał się w ręce islamskiego ekstremisty w zamian za uwolnienie jednej z zakładniczek przetrzymywanych w supermarkecie. Po tym, gdy wszedł do sklepu został postrzelony i kilkukrotnie dźgnięty nożem. Zmarł w szpitalu w wieku 45 lat.

Jak stwierdził Jacenty Frydrych, przewodniczący kapituły Honorowej Odznaki Zasługi, bohaterski czyn Beltrame’a można porównać do tego, którego dokonał ojciec Maksymilian Maria Kolbe w Auschwitz. Dodał również, że żandarmeria francuska potraktowała odznaczenie jako oznakę najwyższego szacunku i honoru.

W imieniu pułkownika Arnaud Beltrame'a, zabitego przez terrorystę w Trebes na południu Francji, wyróżnienie odbierała wdowa po nim Marielle BeltrameWąchock. 13.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Obecny na uroczystościach przyjaciel zmarłego, szef operacyjny żandarmerii francuskiej regionu Franche-Comté - Eric Luzet, wspomina zmarłego bohatera przede wszystkim jako wspaniałą osobę, gotową na największe poświęcenie.

- Był wspaniałomyślny i zawsze pomagał potrzebującym. Od zawsze najważniejszym była dla niego determinacja, aby dać z siebie wszystko. Priorytetem była dla niego pomoc innym ludziom - stwierdził po ceremonii.

Pułkownik przyznał także, że francuska żandarmeria nie spodziewała się tak wielkiego wyróżnienia. Zaznaczył przy tym, że poświęcenie, jakiego dokonał Beltrame powinno być myślą przewodnią dla każdego policjanta, nie tylko we Francji, ale i na świecie.

W imieniu pułkownika Arnaud Beltrame'a, zabitego przez terrorystę w Trebes na południu Francji, wyróżnienie odbierała wdowa po nim Marielle BeltrameWąchock. 13.08.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w klasztorze cystersów w Wąchocku. Następnie na placu przed Panteonem Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego odbył się apel, podczas którego została wręczona odznaka. Policyjna Odznaka Zasługi nadawana jest funkcjonariuszom policji, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem i zaangażowaniem w wykonywaniu swoich obowiązków na rzecz obywateli.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution