101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wybory samorządowe odbędą się 21 października [KOMENTARZE]

Data publikacji: 14.08.2018 11:07 / Data aktualizacji: 14.08.2018 13:52
Autor: Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Decyzję w tej sprawie ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

Od daty ogłoszenia wyborów partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza.

POSEŁ KRZYSZTOF LIPIEC, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości:

- Jestem przekonany, że do tego czasu sprawnie przygotujemy się do wyborów, tak aby nie zawieść wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Termin przypadający przed Wszystkimi Świętymi, a także Dniem Niepodległości zwiastuje krótką kampanię wyborczą, a to z całą pewnością wymaga jeszcze większego zaangażowania ze strony kandydatów - dodaje parlamentarzysta. Krzysztof Lipiec podkreśla, że PiS w województwie świętokrzyskim jest dobrze przygotowane do wyborów, podchodzi do nich jednak z dużą pokorą i nadzieją na korzystny  wynik.

POSEŁ ANNA KRUPKA, przewodnicząca świętokrzyskiego zespołu samorządowego Prawa i Sprawiedliwości:

- Daty wyborów 21 października  i 4 listopada zostały wybrane po analizie i są bardzo trafione. Chodzi o jak największy udział Polaków w wyborach samorządowych. O to, aby jak najwięcej osób w nich uczestniczyło i wybrało dobrą zmianę i środowisko polityczne, które realizuje swoje obietnice. Jest to szczególnie potrzebne w województwie świętokrzyskim, gdzie pod rządami PSL przez wiele lat zaprzepaszczono mnóstwo szans na rozwój regionu.

MARSZAŁEK ADAM JARUBAS, prezes PSL w regionie:

- Będzie to bardzo krótka kampania, zapewne intensywna. Tak się składa, że rozpoczyna się teraz szczególny czas związany z dożynkami, imprezami plenerowymi. Będzie to dobra możliwość, aby prezentować założenia programowe. Moim zdaniem PSL jest bardzo dobrze przygotowane do kampanii, mówię o tym bazując na swoich doświadczeniach z poprzednich wyborów. Mamy bardzo dobrych kandydatów, którzy już niebawem pojawią się w terenie, gdzie będą przekonywać mieszkańców do swojego programu i pomysłów na rozwój regionu.

PREZYDENT KIELC WOJCIECH LUBAWSKI:

Prezydent Wojciech Lubawski przebywa na urlopie. Decyzję o kandydowaniu podejmie prawdopodobnie na początku września. Do tego czasu prezydent nie udziela komentarzy.

MARCIN CHŁODNICKI, kielecki radny i kandydat SLD na prezydenta Kielc:

- Kampania wyborcza będzie dosyć szybka, co jest dobre, ponieważ ludzie już wstępnie wiedzą na kogo chcą oddać głos, a kandydaci, którzy chcą zyskać rozpoznawalność mają do tego odpowiednią ilość czasu. My, jako SLD kampanię mamy już przygotowaną. W pierwszych dniach września ogłosimy program a także liderów list wyborczych.

POSEŁ ARTUR GIERADA, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie i kandydat na prezydenta Kielc:

- Myślę, że krótka kampania wyborcza nie powinna wpłynąć znacząco na wynik wyborów, ponieważ ludzie zwłaszcza w wyborach samorządowych są aktywni i zaangażowani w udział. Krótka kampania może promować przede wszystkim tych kandydatów i te komitety, które już mają dobry program wyborczy będą preferowane. Do tego grona zalicza się również Platforma Obywatelska i jej kandydaci.

BOGDAN WENTA, eurodeputowany PO, prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, kandydat na prezydenta Kielc:

Nie powinniśmy dywagować, czy okres kampanii jest zbyt krótki. Jako były sportowiec uważam, że wszyscy mamy te same zasady i reguły gry, do których musimy się dostosować. Jako Projekt Świętokrzyskie jesteśmy przygotowani do wyborów, poszczególne punkty naszego programu będziemy sukcesywnie prezentować mieszkańcom regionu.

MAGDALENA FOGIEL-LITWINEK, szefowa stowarzyszenia Kukiz’15 w Świętokrzyskiem:

- Myślę, że kampania przed wyborami samorządowymi to już się niestety zaczęła. My jako Kukiz’15 nie uczestniczyliśmy w tej kampanii, ale wiele ugrupowań politycznych ogłaszało już swoich kandydatów, czy wręcz prowadziło swoje kampanie co jest niezgodne z obowiązującym prawem. Chciałabym, żeby to była kampania czysta, uczciwa, bez podkładania sobie nogi. Żeby to nie była taka kampania, jaka zapowiada się w Kielcach. Wczoraj widziałam rozwieszone plakaty mające rzucić złe światło na jednego z kandydatów na prezydenta. Oczywiście kontrkandydat, który to rozwiesza się nie podpisał, bo nie ma w sobie takiej uczciwości, ani odwagi, więc taka kampania by mi się na pewno nie podobała. Stawiam na kampanię uczciwą, w każdym razie my będziemy taką prowadzić. Kukiz’15 jest przygotowane do wyborów i w odpowiednich terminach będziemy ogłaszać swoich kandydatów i swoje decyzje.

POSEŁ DOMINIK TARCZYŃSKI, Prawo i Sprawiedliwość:

- Jesteśmy gotowi do wyborów od pierwszego dnia po poprzednich wyborach samorządowych. My przez cały ten okres podkreślaliśmy, co w samorządzie trzeba zmienić, że „dobra zmiana” jest potrzebna w samorządzie. To nie tylko hasło, ale fakty i praktyka polityczna, którą pokazaliśmy w parlamencie. Ta zmiana w samorządach, szczególnie w Świętokrzyskiem jest bardzo potrzebna. Z wielu względów. Mieliśmy do czynienia z patologią, której trzeba się pozbyć dla dobra mieszkańców. Jestem przekonany, że te wybory będą wyborami, w których mieszkańcy regionu poprą nas w ogromnej większości.

SENATOR JAROSŁAW RUSIECKI, Prawo i Sprawiedliwość:

- Można było się spodziewać, że koniec października będzie terminem tegorocznych wyborów samorządowych. Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu przygotowuje się do nich. Nasze spotkania pod hasłem „Polska jest jedna” w wielu wioskach, miastach, miasteczkach naszego kraju przygotowały nasz elektorat. Były również przygotowania związane z samą organizacją do tworzenia list wyborczych, do wyboru najlepszych kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów. Będziemy dobrze przygotowani, będziemy mieli dobry program do zaproponowania mieszkańcom społeczności lokalnych, tak, aby z wyborów samorządowych wyjść z sukcesem.

SENATOR KRZYSZTOF SŁOŃ, Prawo i Sprawiedliwość:

- 21 października to jedna z dat, które mieściły się w tegorocznym kalendarzu wyborczym. Sporo działań poszczególnych kandydatów było już widocznych na przestrzeni ostatnich miesięcy. W tej chwili to wszystko może już zostać sformalizowane i będzie mogła ruszyć kampania z prawdziwego zdarzenia. Prawo i Sprawiedliwość jest do tej kampanii bardzo dobrze przygotowane. Nasze struktury zgodnie z założeniami przygotowujemy do wyborów już od dawna. Na początku tego roku przeprowadziliśmy objazd po Polsce, mieliśmy spotkania z naszymi strukturami również w województwie świętokrzyskim. Mam nadzieję, że te wszystkie działania zostaną teraz zintensyfikowane.

PREZYDENT STARACHOWIC MAREK MATEREK:

- Każdy termin na wybory jest dobry, 21 października wydaje się terminem optymalnym. Mam nadzieję, że kampania, która będzie krótka, okaże się intensywna i przede wszystkim merytoryczna. A w każdym z samorządów będziemy dyskutowali o tym, co można jeszcze poprawić oraz co można zrobić, aby w każdej gminie mieszkańcom żyło się jak najlepiej.

ANDRZEJ PRUŚ, radny sejmiku województwa, sekretarz świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości:

- Ogłoszenie daty wyborów samorządowych jest dużym ułatwieniem zarówno dla mieszkańców, jak i poszczególnych kandydatów. Od dziś formalnie mogą zacząć funkcjonować komitety wyborcze. Mam nadzieję, że ta kampania będzie spokojna i zachęci mieszkańców województwa świętokrzyskiego do udziału w wyborach. Wybory samorządowe są jednymi z najważniejszych, ponieważ wybieramy w nich władze trzech szczebli samorządowych, w gminach, powiatach i województwie. Chociażby z tego względu jako mieszkańcy nie możemy bagatelizować wyborów samorządowych.

STAROSTA STARACHOWICKI DANUTA KRĘPA:

- W moim odczuciu, data wyborów, jest terminem odpowiednim. Myślę, że osobom startującym w wyborach, również ta data odpowiada. Zapewne kampania będzie bardzo intensywna, ponieważ w wyborach samorządowych jest o co walczyć. W tym momencie możemy obserwować wiele pozytywnych zmian, które idą od góry ze strony rządu. Myślę, że warto te dobre zmiany przenosić również na grunt samorządowy. Mam nadzieję, że w tych wyborach się to uda, tak abyśmy mogli w jeszcze większym zakresie realizować zamierzenia rządu.

BURMISTRZ KOPRZYWNICY MAREK JOŃCA:

- Uważam, że 21 października jest rozsądną data przeprowadzenia wyborów samorządowych. Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, wynik wyborów uda się rozstrzygnąć jeszcze przed świętem narodowym 11 listopada. Z dniem ogłoszenia wyborów, oficjalnie rozpoczyna się kampania wyborcza, chociaż jak mogliśmy obserwować w niektórych miejscach w kraju, kampania rozpoczęła się znacznie wcześniej. Od dzisiaj, jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa świętokrzyskiego rozpoczynam prezentowanie swojego programu, uwzględniającego problemy i potrzeby mieszkańców, regionu.

ZBIGNIEW DUDA, starosta ostrowiecki:

- Każdy do wyborów pracuje przez całe cztery lata. To mieszkańcy oceniają kandydatów na radnych, prezydenta, wójta czy burmistrza, przez pryzmat tego co człowiek robił przez całą kadencję. Pod tym względem, kampania wyborcza wcale nie będzie krótka, tylko czas do momentu głosowania jest krótki. Nie można zakładać, że ktoś przez cztery lata nic nie robił lub robił rzeczy przez, które ma konflikt z prawem, tak jak obecny prezydent Ostrowca, a w ciągu dwóch miesięcy kampanii przekona do siebie mieszkańców, że całość jego pracy i dokonań jest dobra. Nie powinniśmy się skupiać tylko na tych kilku miesiącach kampanii, powinniśmy cały czas pracować dla dobra mieszkańców, ponieważ to oni mają decydujący głos w wyborach.

MARIUSZ GOSEK, sekretarz generalny Solidarnej Polski:

- 21 października zakończy się okres rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa i większości powiatów. Mam nadzieję, że zakończy się już czas marnowanych szans. Trzeba mieć na uwadze, że obecnie mija unijna perspektywa finansowa 2014-2020 a kolejny samorząd, który wybiorą mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będzie pracował na nowej, 7-letniej perspektywie finansowej. Oby odpowiedzialnymi za jego wydatkowanie nie byli już politycy  PSL. Przed mieszkańcami Świętokrzyskiego bardzo ważne wybory, ponieważ zadecydują o tym, kto będzie ich wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, a także w sposób pośredni wybierając radnych do sejmiku zdecydują kto będzie starostą czy marszałkiem.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

W wyborach samorządowych w Polsce uprawnieni do głosowania wybierają swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ponadto mieszkańcy Warszawy oddają również głosy na kandydatów w wyborach do rad dzielnic.

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu Wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowe przepisy wprowadziły też, między innymi, dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution