101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Te uroczystości to powód do dumy. Kielczanie oddali hołd walczącym o wolność

Data publikacji: 15.08.2018 14:53 / Data aktualizacji: 15.08.2018 22:25
Autor: Marcin Różyc , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego odbyły się w Kielcach. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym. Po niej uczestnicy przeszli na plac Wolności, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Na maszt wzniesiono flagę państwową, a zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje zadania.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, a zarazem dowódca Garnizonu Kielce mówi, że 15 sierpnia jest najważniejszym dniem w roku dla każdego żołnierza Wojska Polskiego.

- W tym dniu pamiętamy także o żołnierzach, którzy służą poza naszą ojczyzną i tam wykonują swoje zadania. W takim dniu czuję ogromną dumę oraz więź z tymi, którzy w 1918 i 1920 roku walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówi płk Paweł Chabielski.

Podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej uważa, że 15 sierpnia, to znaczący dzień dla wszystkich Polaków. Brygada po raz pierwszy w trakcie uroczystości wystawiła pododdział honorowy.

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska PolskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- W tym roku jest to dla nas szczególnie ważne wydarzenie ze względu na fakt, że 10. Świętokrzyska Brygada po raz pierwszy obchodzi to święto. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni - zaznacza ppłk Piotr Gadomski.

Pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach uważa, że Polacy mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo.

- Możemy patrzeć optymistycznie na to, co się aktualnie dzieje w naszym kraju. Razem z rozwojem ojczyzny, rozwija się także Wojsko Polskie. To, że możemy służyć właśnie w tym okresie to dla nas wielki zaszczyt i duma - zaznacza pułkownik Jarosław Molisak.

Podpułkownik Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach uważa, że od czasu, kiedy rozpoczął służbę w polskiej armii wiele się zmieniło. Wojsko dysponuje zdecydowanie bardziej nowoczesnym sprzętem, lepiej wyszkoleni są także żołnierze. Przed Wojskową Komendą Uzupełnień teraz nowe zadania, czyli rekrutacja ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

- Nasza armia się rozwija i zwiększa się jej liczebność. Szukamy ochotników do WOT-u, zapraszamy wszystkich chętnych do służby w formacji do WKU w Kielcach, Sandomierzu i Busku-Zdroju - dodaje ppłk Mirosław Smerdzyński.

Senator Jarosław Rusiecki szef senackiej komisji obrony narodowej przypomina przede wszystkim pamiętny dzień 15 sierpnia 1920, kiedy to Wojsko Polskie odniosło zwycięstwo nad armią bolszewicką. Zaznacza, że to dzięki im wysiłkom możemy cieszyć się wolną, niepodległą Polską.

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska PolskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Musimy sobie uświadomić, że to dzięki polskim żołnierzom, ich wysiłkom i przelanej krwi możemy teraz żyć w niepodległej, wolnej Polsce - mówi senator.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba zaznaczyła, że przy okazji obchodzonego dziś także święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny mamy okazję podziękować nie tylko polskim żołnierzom, ale także Bogu za wstawiennictwo w walce o wolność.

- Dziś, właśnie tym świętem dziękujemy Bogu za Niepodległą. Dziękujemy też polskiemu wojsku za to, że żołnierze niestrudzenie szli z wielką nadzieją i wiarą, że przyniosą narodowi wolność - dodała.

Jak zaznacza europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska, która specjalnie na tę okazję przyjechała do Kielc, dzisiejsze uroczystości są powodem do wielkiej dumy dla wszystkich Polaków, zarówno katolików jak i patriotów. Dodaje również, że wojsko polskie wraz z narodem każdego dnia przyczynia się do tego, że Polacy są wolnym narodem.

- Jest to potrójne święto dla wszystkich Polaków. Święto wielkiej dumny narodowej, że udało nam się pokonać bolszewików i że udało nam się odzyskać niepodległość. Wojsko Polskie wraz z narodem przyczynia się do tego, że teraz możemy żyć w wolnym kraju - dodała.

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska PolskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w swojej wypowiedzi dla Radia Kielce zaznaczyła, że podziękowania należą się nie tylko aktywnie walczącym, ale także pracownikom cywilnym Wojska Polskiego, jak również dla rodzin żołnierzy pełniących aktualną służbę w polskiej armii.

- Wojsko polskie od zawsze było gwarantem stabilizacji i rozwoju. Zawsze stało na straży naszych granic, za co dziękujemy nie tylko żołnierzom, ale także rodzicom, którzy decydują się wysłać swoje dzieci na tak trudną służbę - dodała.

Jak mówi senator Krzysztof Słoń, dzisiejsze uroczystości są okazją do zjednoczenia narodu i pokazania siły kraju szczególnie w trudnych czasach.

- To jest jedno z tych świąt, które scala nas jako naród oraz pokazuje, że jedynie zgodni i zjednoczeni jesteśmy w stanie oprzeć się wszystkim tym, którzy stanowią dla Polski zagrożenie - podkreślił.

Senator zaznaczył też, jak ważne jest dzisiejsze święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jak stwierdził - tysiącletnia historia państwa polskiego jest nierozerwalnie związana z wiarą, ponieważ stanowiła ostoję dla narodu w najtrudniejszych chwilach.

Bogdan Latosiński, poseł PiS mówi, że Święto Wojska Polskiego, to szczególne wydarzenie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- To bardzo istotne, żebyśmy okazali wdzięczność żołnierzom walczącym na wszystkich frontach o suwerenność i niepodległość naszego kraju. Zawdzięczamy wojskowym wielokrotnie najważniejszy dar jaki dostał człowiek, czyli życie - mówi poseł Bogdan Latosiński.

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska PolskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Liderka ugrupowania Kukiz15 w regionie, Magdalena Fogiel-Litwinek powiedziała, że Święto Wojska Polskiego jest dla niej szczególnie ważne, a uroczystości co roku obchodzi z całą rodziną. Jak dodała, fakt, że obchodzone jest dzisiaj także święto kościelne jest dla niej istotnym powodem, aby oderwać się od codziennych czynności i choć na chwilę zatrzymać się w zadumie.

- Jak co roku jestem na obchodach z całą rodziną. Tym bardziej, że obchody Święta Wojska Polskiego zbiegają się ze świętem Wniebowzięcia NMP. Dla nas, Polaków, zarówno katolików, jak i patriotów jest to więc podwójny powód do radości - mówi Magdalena Fogiel-Litwinek.

Artur Gierada, poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że 15 sierpnia, to jeden z najważniejszych dni dla wszystkich Polaków.

- To dzień, który jest bardzo wesołym momentem w naszej historii. Bardzo często celebrujemy święta, które wywodzą się np. z nieudanych powstań. Musimy pamiętać o genezie tego święta, Bitwa Warszawska była jedną z ważniejszych w dziejach Polski, ale także Europy - zaznacza parlamentarzysta.

Marzena Okła-Drewnowicz, poseł PO również uważa, że 15 sierpnia, to bardzo radosny dzień w polskiej historii.

- To wielki dzień dla nas Polaków, bo my zawsze darzymy wojsko wielkim szacunkiem. To bardzo radosna chwila, w której możemy podziękować żołnierzom za trud codziennej służby - zaznacza posłanka.

Po uroczystościach każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt i pojazdy wojskowe oraz porozmawiać z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

15.08.2018 Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska PolskiegoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wieczorem dowodzenie uroczystością przeją Narodowy Bank Polski, który we współpracy z wojewodą świętokrzyskim i prezydentem Kielc zorganizował piknik patriotyczny. W jego trakcie można było zobaczyć dawne monety i rekonstrukcje historyczne. Ponadto swój sprzęt zaprezentowały służby mundurowe: policja, straż pożarna i wojsko. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.

Później Kielce połączyły się natomiast z Warszawą, z której transmitowano wieczorne uroczystości. Obejrzeć można było także odbywające się w stolicy widowisko muzyczne „Wolność we krwi” z udziałem, m.in., Dominiki Ostałowskiej, Joanny Moro i Radosława Pazury. Ponadto można było usłyszeć przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który ma patronat nad uroczystością. Transmisja odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution