101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dronami strzegą lasów. Z góry lepiej widać

Data publikacji: 15.08.2018 20:30
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Zuzanna Lech
Komentarze
Bezzałogowe statki powietrzne są już powszechnie wykorzystywane przez wojsko przemysł i różne służby państwowe

Bezzałogowe statki powietrzne są już powszechnie wykorzystywane przez wojsko, przemysł i różne służby państwowe
Fot. Weronika Łyczywek / Radio Szczecin

Wykorzystywanie przez służby leśne dronów stało się normą. Te bezzałogowe statki powietrzne mają wiele zastosowań.

W Nadleśnictwie Suchedniów pozwolenie na kierowanie takim urządzeniem mają dwie osoby. Jedną z nich jest leśniczy Sebastian Dawidowicz. Jak tłumaczy, drony w jego pracy wykorzystywane są głównie do wykonywania sekwencji zdjęć, z których składa się później jedną dużą fotografię. Na jej podstawie leśnicy sprawdzają czy posiadane przez nich mapy są aktualne. Dzięki obrazowi przekazanemu przez dron można liczyć zwierzynę leśną, poszukiwać zaginionych osób w lasach oraz sprawdzać zdrowotność drzewostanów i wyszukiwać ogniska szkodników.

Nadleśnictwo Suchedniów ma drona Phantom Pro 4. Jest to dosyć popularne urządzenie służące głównie do filmowania. Ma tylko jedną kamerę tzw. RGB, czyli filmuje tylko w świetle rzeczywistym.

- Jest to ograniczenie dla tego bezzałogowca, ponieważ można go wykorzystywać tylko do sprawdzania map - tłumaczy Sebastian Dawidowicz.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, do której należy Nadleśnictwo Suchedniów, inne jednostki posiadają drony różnych typów. Na przykład Nadleśnictwo Zwoleń posługuje się profesjonalnym modelem Matrice 210, który ma możliwość podłączania różnych kamer np. wykrywających ciepło czy pokazujących obraz w podczerwieni.

Drony można wykorzystywać nie tylko w lasach. Coraz popularniejsze staje się filmowanie i fotografowanie różnych masowych imprez czy uroczystości, którymi są między innymi śluby. Takie zdjęcia czy filmy są obecnie bardzo popularne, jednak do posługiwania się dronami w takich miejscach potrzeba specjalnej licencji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution