101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pierwsze komitety wyborcze już zarejestrowane [ROZMOWA DNIA]

Data publikacji: 16.08.2018 08:30 / Data aktualizacji: 16.08.2018 08:41
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Adam Michcik dyrektor świętokrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego

Adam Michcik, dyrektor świętokrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
16.08.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego daty wyborów samorządowych oficjalnie rozpoczęła się kampania. Kandydaci na radnych miejskich, powiatowych i do sejmików wojewódzkich oraz na prezydentów, burmistrzów i wójtów mogą zgłaszać chęć ubiegania się o mandaty.

- Państwowa Komisja Wyborcza już w środę zarejestrowała pierwsze komitety - poinformował na antenie Radia Kielce Adam Michcik, dyrektor świętokrzyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Szczegóły, dotyczące warunków startu, rejestracji komitetów znaleźć można na stronie internetowej PKW. Tam można pobrać stosowne druki potrzebne zainteresowanym. W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do dyspozycji - powiedział gość Radia Kielce.

Adam Michcik poinformował, że poszczególne komitety mają czas na rejestrację tylko do poniedziałku, 27 sierpnia, w godzinach urzędowania delegatury, od 7.30 do 15.30.

Kandydat na radnego nie musi mieszkać na terenie okręgu wyborczego, w którym będzie startować. Wystarczy, że widnieje w rejestrze wyborców danej gminy.

Adam Michcik zaznaczył, że osoby, które chcą ubiegać się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą dodatkowo starać się o mandat radnego tylko w tej gminie. Nie mogą natomiast ubiegać się o mandat radnego powiatu czy też sejmiku województwa.

Obwody wyborcze muszą mieć co najmniej 500 mieszkańców, a maksymalnie 4 tysiące. Lokale do głosowania będą miały te same siedziby, co w poprzednich wyborach.

- Osoby, które 21 października będą przebywały poza miejscem zameldowania nie mogą oddać głosu. Na przykład studenci powinni w tym celu wrócić do swoich okręgów. Natomiast osoby niepełnosprawne mogą zagłosować korespondencyjnie, ale po uzyskaniu zaświadczenia od odpowiedniego organu. Podczas wyborów samorządowych są wyznaczone obwody odrębne, między innymi w szpitalach. Osoby chore i niepełnosprawne mogą najpóźniej na pięć dni przed głosowaniem wybrać właściwy dla siebie obwód - zaznaczył Adam Michcik.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - INFORMATOR

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution