101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bociany w tym roku odlecą dużo wcześniej. Dlaczego?

Data publikacji: 16.08.2018 15:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

18.08.2016 Bociany żerują na polu pod Włoszczowicami.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwa, trzy tygodnie wcześniej niż zwykle, bociany planują swój odlot do ciepłych krajów. Zdaniem doktora Jarosława Sułka z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, jest to związane z przyspieszonym okresem wegetacyjnym wywołanym bardzo ciepłą wiosną.

- Wegetacja jest w tym roku przyspieszona o około trzy tygodnie, rośliny wcześniej dojrzewają. To wpływa na zegar biologiczny ptaków. W kalendarzu mamy połowę sierpnia, ale dla bocianów jest już około 7 września – tłumaczy ornitolog.

Jarosław Sułek, jako przykład podaje jerzyki, które zwykle odlatują pod koniec sierpnia. Tymczasem już teraz, tych ptaków w Kielcach się nie widuje, bowiem wyruszyły na południe. Doktor Jarosław Sułek tłumaczy, że bociany nie są wyjątkiem i również odlecą wcześniej niż w latach ubiegłych.

- Jeżdżąc po naszym województwie, można zauważyć, że wiele bocianich gniazd jest już pustych, młode ptaki współtworzą sejmiki i przygotowują się do odlotu. Generalnie to był bardzo dobry rok dla bocianów. Pomimo sporych upałów, było też trochę deszczów, więc nie miały problemów z pokarmem – twierdzi doktor Jarosław Sułek.

Jeśli chcemy podziwiać bociani sejmik najlepiej wybrać się na Ponidzie. Jak mówi doktor Jarosław Sułek, zwykle najwięcej ptaków zbiera się w okolicy Wiślicy i Nowego Korczyna. Polskie bociany zimują w Afryce. Do pokonania mają około 12 tysięcy kilometrów. Te, które gniazdują we wschodniej Polsce lecą w stronę Rumunii, Turcji, a później wzdłuż Morza Czerwonego docierają do środkowej i południowej Afryki. Z kolei ptaki żyjące w zachodniej Polsce wędrują poprzez Francję, Hiszpanię oraz zachodnie wybrzeże Afryki.

W trasie lotu czeka ich wiele zagrożeń – od załamań pogody po ludzi. Mieszkańcy Afryki często polują na ptaki migrujące. Robią to albo by zdobyć jedzenie, albo dla rozrywki. W efekcie szacuje się, że nawet 15 procent bocianów może już do Polski nie wrócić.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution