101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sensacyjne odkrycie u sandomierskich dominikanów

Data publikacji: 16.08.2018 16:40
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. Klasztor dominikanów

Sandomierz. Klasztor dominikanów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejnych sensacyjnych odkryć dokonali archeolodzy badający fundamenty nieistniejących dziś skrzydeł klasztoru św. Jakuba w Sandomierzu. Jak się okazało, wcześniej wielokrotnie badany obiekt kryje w sobie tajemnice dające nowe światło na dramatyczną historię sandomierskiego konwentu dominikanów.

Jak zaznacza przeor dominikanów ojciec Marcin Lisak, dokonane odkrycie zmienia wiedzę o rozwoju przestrzennym klasztoru, ale również wpłynie na dotychczasową znajomość historii wczesnośredniowiecznego Sandomierza, którego pozostałości ukryte są na Wzgórzu Świętojakubskim. Duchowny dodaje, że badania pozwolą również na przygotowanie koncepcji rewitalizacji klasztoru, w szczególności wschodniego skrzydła kompleksu.

Jak twierdzi archeolog Andrzej Gołembnik - autor znaleziska, nowo odkryte elementy architektoniczne wskazują, że badany obiekt jest starszy, niż wcześniej przypuszczano.

- Najnowsze odkrycia wywracają historię klasztoru do góry nogami - mówi.

Archeolog dodaje, że prace rozpoczęły się na życzenie bractwa dominikanów, które przed remontami wschodniego skrzydła zdecydowało o przeprowadzeniu na tym terenie dodatkowych badań.

Kościół św. Jakuba, wraz z pozostałościami klasztoru, wzniesionymi z inicjatywy św. Jacka, stanowią jedne ze wspanialszych przykładów ceglanych, późnoromańskich budowli w Polsce, do dziś przykuwających uwagę badaczy i wzbudzających zainteresowanie turystów.

Inne odkrycia dokonane wokół piwnicy pokazują obraz organizacji placu budowy kościoła i klasztoru, funkcjonowania jego infrastruktury technicznej z różnych okresów rozwoju. Prace i badania archeologiczne finansowane są ze środków Fundacji PZU i klasztoru dominikanów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution