101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dożynkowe święto w regionie świętokrzyskim

Data publikacji: 19.08.2018 08:38 / Data aktualizacji: 19.08.2018 15:48
Autor: Ewa Okońska , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dożynki Gminne
Nowa Słupia. 19.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Barwny korowód, ludowa muzyka i regionalne przysmaki - te i wiele innych atrakcji czekało na gości dożynek gminnych w Nowej Słupi. Święto Plonów rozpoczęła msza w kościele św. Wawrzyńca, po której uczestnicy w korowodzie dożynkowym przeszli do Centrum Kulturowo-Archeologicznego.

W trakcie uroczystości otwierających święto plonów odczytane zostały listy od premiera Mateusz Morawieckiego, wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek i poseł Prawa i Sprawiedliwości Anny Krupki.

Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi, powiedział, że dożynki są przede wszystkim świętem rolników, sadowników i ogrodników, ale - jak dodał - stanowczo zbyt często ich wysiłki i rola w gospodarce są niedoceniane.

Na gości czekały między innymi występy lokalnych artystów ludowych, gry dla najmłodszych oraz stoiska z regionalnymi specjałami.

Gwoździem programu było zbiorowe odczytanie fragmentów tegorocznej Lektury Narodowej, czyli „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, po którym na scenie wystąpił zespołu „Sołtyski”. Wybrano również najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Chełmowianki”. Jak stwierdziła pani Anna, jego członkini - uczestnictwo w tegorocznych dożynkach w Nowej Słupi jest dla zespołu przede wszystkim ogromnym zaszczytem i obowiązkiem względem rolników.

Jak co roku w święcie plonów uczestniczyli mieszkańcy z całego regionu.

-  Lubimy tu przychodzić. Najbardziej podoba nam się muzyka, zabawy i konkursy, ale też jesteśmy po to, żeby popodziwiać tegoroczne wieńce dożynkowe - mówili.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla uczestników zabawę taneczną przy rytmach znanych utworów ludowych.

Obchody Święta Plonów odbędą się m.in. w gminach: Piekoszów, Stopnica, Busko-Zdrój, Opatowiec, Nowy Korczyn, Działoszyce, Michałów, Górno, Chęciny, Daleszyce, Masłów, Łagów i Sitkówka-Nowiny oraz Sędziszów, Wilczyce i Nowa Słupia.

Święto Plonów to ukoronowanie całorocznej pracy rolników i symboliczne podziękowaniem za ich trud.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution