101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie w ogonie zamożności województw [RANKING, KOMENTARZE]

Data publikacji: 25.08.2018 10:57
Autor: Robert Felczak , Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking „Najzamożniejsze samorządy w 2017 roku”. Województwo świętokrzyskie zajmuje w nim przedostatnie, 15. miejsce.

W badaniu uwzględniono tylko dochody własne i subwencje otrzymane przez samorządy i podzielono je przez liczbę ludności - otrzymany wynik, to zamożność samorządów per capita w 2017 roku.

BOGACTWO SAMORZĄDÓW - RANKING DOCHODÓW

Poseł PiS Krzysztof Lipiec ocenia, że pozycja województwa w rankingu wynika z powolnego wykorzystywania funduszy unijnych.

- Politycy PiS od dawna alarmują, iż polityka rozwoju regionalnego w województwie świętokrzyskim zmierza w złym kierunku. Zwracaliśmy na to uwagę marszałkowi województwa Adamowi Jarubasowi z PSL. Przestrzegaliśmy, że województwo świętokrzyskie dołuje we wszystkich rankingach. Podkreślaliśmy, że środki europejskie spływające do regionu są wykorzystywane w bardzo spowolnionym tempie. To z pewnością skutkuje tym, że brak inwestycji odbił się takim stanem rzeczy. Zastanawiam się ile czasu jeszcze musi zostać zmarnowane, ile ciężkich milionów przejdzie nam koło nosa zanim wyborcy powiedzą PSL-owskiej braci: „dosyć” - dodaje lider PiS w regionie świętokrzyskim.

- Niech to będzie również przesłaniem do wyborców, aby w nadchodzących wyborach samorządowych postawili na ludzi, którzy w polityce się sprawdzili - dodaje Krzysztof Lipiec. - Mam przekonanie, że najbliższe wybory samorządowe spowodują odwrót od tego złego kierunku, jaki został obrany na czele z Adamem Jarubasem - podkreśla poseł.

Poseł PiS Anna Krupka twierdzi, że odległa pozycja świętokrzyskiego w rankingu „zamożności” to efekt rządów PSL. Podkreśla jednocześnie, że słabo wypadamy także w innych zestawieniach.  Według GUS jesteśmy najszybciej wyludniającym się regionem. W 2016 roku ubyło prawie 4 tysiące 300 osób.

- Natomiast raport Szkoły Głównej Handlowej uznaje nas - razem z lubelskim - za regiony najmniej atrakcyjne dla inwestorów - mówi Anna Krupka. - Z kolei na 275 regionów w całej Unii Europejskiej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej zajmujemy 249 miejsce - dodaje.

Radny Sejmiku Województwa Andrzej Pruś mówi, że pozycja Świętokrzyskiego w rankingu województw to brutalna prawda, która nie jest dla niego zaskoczeniem.

- Od co najmniej czterech lat zwracamy uwagę na to, że nasz region jest na końcowych miejscach różnych rankingów - mówi Andrzej Pruś. - Winne są władze samorządowe na czele z marszałkiem, które są odpowiedzialne za kreowanie rozwoju regionalnego, bo przecież mają to wpisane w ustawowe zadania. Niestety w Świętokrzyskiem te sprawy są traktowane po macoszemu. Realizuje się tylko jakieś prywatne „polityczki” w tym zakresie. Mam na myśli chociażby zaniedbywanie strategii rozwoju, bardzo ważnego dokumentu przyjętego jeszcze przez poprzednią kadencję samorządu województwa - tłumaczy.

11. pozycję Kielc w rankingu zamożności samorządów w 2017 roku, w gronie miast wojewódzkich, Andrzej Pruś ocenia jako zadowalającą. Jego zdaniem to zasługa tego, że stolica regionu ma dobrego gospodarza.

- Niestety Kielce, jako miasto wojewódzkie, są samotną wyspą i w tym braku rozwoju regionalnego ponoszą konsekwencje. Jeżeli strategia rozwoju całego województwa pójdzie do przodu to Kielce także na tym skorzystają - mówi radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Andrzej Pruś dodaje, że poprawa sytuacji ekonomicznej województwa świętokrzyskiego będzie poważnym wyzwaniem dla władz samorządowych kolejnej kadencji.

O komentarz chcieliśmy poprosić marszałka województwa świętokrzyskiego. Adam Jarubas nie odbiera jednak telefonu od Radia Kielce.

 

RANKING "NAJZAMOŻNIEJSZE SAMORZĄDY W 2017 ROKU”

- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) - tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.

- Chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków - dodaje profesor Paweł Swianiewicz.

  Ranking zamożności samorządów 2017Fot. wspolnota.org.pl

Ranking zamożności samorządów 2017Fot. wspolnota.org.pl

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution