101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zrób zabawkę z czasów wojny

Data publikacji: 25.08.2018 11:15 / Data aktualizacji: 25.08.2018 13:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Warsztaty na Placu Artystów
Kielce. 25.08.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na placu Artystów w Kielcach każdy może dziś wykonać zabawkę inspirowaną tymi tworzonymi przez dzieci podczas II wojny światowej. W latach, w których brakowało nawet podstawowych produktów żywnościowych, zabawki powstawały np. ze szpulek od nici, kawałków drewna i skorupek od orzechów.

- Podczas warsztatów na pl. Artystów będzie można stworzyć własną zabawkę w podobny sposób - mówi Olga Grabiwoda z Instytutu Dizajnu. - Powstaną np. drewniane samochodziki, szmaciane maskotki z oczami z guzików oraz warcaby z kamienia i łódki z łupinek orzechów - dodaje.

Warsztaty na Placu Artystów potrwają od godziny 12.30 do 15.00. Są zapowiedzią nowej, stałej ekspozycji, która wkrótce zostanie otwarta w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym.

- Wystawa będzie poświęcona codziennemu życiu zwykłych ludzi, którzy mieszkali podczas II wojny światowej na ziemiach Kielecczyzny - zapowiada Magda Lang-Trela z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

- Każda żona, matka i babcia była bohaterką dnia codziennego. Będzie można zobaczyć przedmioty użytku codziennego, wykorzystywane np. w szpitalach przez sanitariuszki lub w kuchni przez gospodynie. Chcemy pokazać też wkład nauczycieli i zaangażowanie uczniów, którzy uczestniczyli w tajnych kompletach. Wystawa pokaże, jak one działały. Zaprezentowana zostanie też historia Żydów kieleckich i getta oraz konspiracja miejska i bohaterowie, związani m.in. z więzieniem na ul. Zamkowej - mówi Magda Lang-Trela.

Wystawa będzie angażować różne zmysły zwiedzających, m.in. wzrok, słuch i dotyk. Eksponaty pochodzą ze zbiorów OMPiO i od osób prywatnych.

Wernisaż nowej wystawy zaplanowano na 31 sierpnia. 1 września wszyscy chętni będą mogli zwiedzić ekspozycję za darmo.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution