101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozwijają kult mało znanej świętej

Data publikacji: 25.08.2018 13:49
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Parafia Ducha Świętego w Kielcach

Parafia pw. Ducha Świętego w Kielcach ma nowy odpust, który pomoże rozwijać kult mało znanej w Polsce świętej ze Wschodu. Jest to odpust ku czci św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, zwanej Małą Arabką lub Małą Palestynką.

W ubiegłym tygodniu kielecka parafia otrzymała dekret Stolicy Apostolskiej przyznający łaskę odpustu zupełnego w dniu liturgicznego wspomnienia świętej, które przypada 25 sierpnia. To pierwszy w diecezji, a być może także w Polsce odpust związany ze wspomnieniem Małej Palestynki.

Ksiądz Adam Kaczmarczyk z parafii Ducha Świętego w Kielcach mówi, że kult tej świętej rozwija się tam od około 2013 roku.

- Rozpoczął się od poszukiwań odpowiedniego nabożeństwa do Ducha Świętego. Mała Arabka była szczególną czcicielką Ducha Świętego i inicjatorką takiego nabożeństwa - mówi ksiądz Adam Kaczmarczyk. - Zaczęło się od mszy wotywnych ku czci Ducha Świętego, które są proponowane w objawieniach świętej. Wielu uczestników tej liturgii informowało o otrzymanych łaskach, np. uzdrowieniach z chorób lub nawróceniach. Dlatego proboszcz postanowił rozwijać kult Małej Arabki.

W kościele pw. Ducha Świętego znajduje się boczny ołtarz dedykowany św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Są także jej relikwie, przywiezione z Betlejem i ikona. Ksiądz Adam Kaczmarczyk napisał też litanię do Małej Palestynki, która została zatwierdzona przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i może być powszechnie stosowana. Święta Maria od Jezusa Ukrzyżowanego miała bardzo bogaty życiorys. Wezwania do litanii zostały tak przygotowane, by ułatwić wiernym poznanie duchowość świętej oraz niektórych wydarzeń z jej życia.

Mała Arabka urodziła się w 1846 roku na terenie Izraela, jako wymodlone dziecko swoich rodziców. Jej rodzice zmarli, gdy była mała. Zaopiekował się nią wuj, który chciał zaaranżować jej małżeństwo. Maria chciała jednak wstąpić do zakonu i nie zgodziła się na ślub, przez co rodzina zaczęła źle ją traktować. Cudem przeżyła po tym, jak znajomy muzułmanin podciął jej gardło, gdy odmówiła przejścia na islam. Wreszcie osiągnęła swój cel i wstąpiła do zakonu karmelitanek. Zmarła w wieku 33 lat. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II i kanonizowana przez papieża Franciszka. Jest szczególną patronką osób ciężko chorych, starających się o dziecko, będących w rozłące z rodziną lub mających wątpliwości w wierze.

Msza święta odpustowa połączona z nabożeństwem ku czci Małej Arabki odbędzie się w parafii Ducha Świętego w Kielcach dziś (sobota) o godzinie 18:00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution