101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Smaki dzieciństwa wygrały w konkursie pierogów

Data publikacji: 26.08.2018 08:13 / Data aktualizacji: 26.08.2018 20:16
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

27.08.2018 Bobrza. Święto pieroga
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Deszcz nie przestraszył amatorów pierogów. Podczas VII Dnia Świętokrzyskiego Pieroga w Bobrzy bawiły się setki osób. Padł też rekord ulepionych na tę okazję smakołyków - w tym roku było ich aż 18 tysięcy sztuk.

Tradycyjnie wręczono nagrodę „Złotego pieroga” dla najsmaczniejszej potrawy przygotowanej przez uczestników. Trofeum trafiło do Stowarzyszenia „Żurawiniki” z gminy Mniów.

Patrycja Ksel jedna z autorek sukcesu mówi, że pierogi były tradycyjne, tak żeby jurorom przypomniały się smaki dzieciństwa.

- Farsz zrobiłyśmy z grzybów, kapusty oraz mięsa. Wszystko odpowiednio doprawione. Proporcji nie zdradzę, bo to tajemnica. Ale za to mogę powiedzieć, z czego zrobiłyśmy okrasę. Delikatnie spieczony boczek, ważne, żeby był chudy. I do tego cebulka - mówi Patrycja Ksel.

Amatorem pierogów jest Krzysztof Słoń senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, sam przygotowuje je w domu, najbardziej lubi pierogi z kapustą i grzybami. Według niego, można było spróbować smaków, które nie zmieniły się od wieków.

- Tradycja przyrządzania tych potraw jest bardzo zakorzeniona w mieszkańcach naszego województwa, a przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te kilkanaście tysięcy pierogów, które zrobiły panie z kół gospodyń wiejskich to majstersztyk kulinarny - zapewnia senator Krzysztof Słoń.

Anna Krupka poseł Prawa i Sprawiedliwości jest pod wrażeniem aktywności mieszkańców gminy Miedziana Góra, którzy mimo niesprzyjającej pogody przyszli wspólnie się bawić i spędzać czas. Jak podkreśla, w naszym regionie króluje żywność zdrowa i ekologiczna i takich potraw można było spróbować w Bobrzy.

- Ziemia świętokrzyska może być dumna ze swojej żywności. Zdrowej i pozbawionej GMO. To u nas są ekologiczne uprawy i zamierzamy to wspierać, wykorzystując rządowy "Plan dla wsi", który zakłada promocję zdrowej żywności - zapowiada Anna Krupka.

Podczas VII Dnia Pieroga Świętokrzyskiego odbywały się również występy lokalnych zespołów i wykonawców. Przed koncertem oddano hołd zmarłemu niedawno Bronisławowi Opałce, kompozytorowi i satyrykowi znanemu między innymi z wykreowania postaci Genowefy Pigwy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution