101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szybki Internet w szkołach. Umowa już podpisana

Data publikacji: 30.08.2018 14:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Stąporków. Podpisanie umowy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Słoń  senator PiS Maria Zuba  poseł PiS Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Wanda Buk  wiceminister cyfryzacji Stanisław Derehajło  dyrektor Centrum Kontaktu OSE w NASK Renata Janik  doradca wicepremiera Jarosława Gowina ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dorota Łukomska  burmistrz Stąporkowa Kazimierz Mądzik  Świętokrzyski Kurator Oświaty Andrzej Lenart  wicestarosta konecki

Stąporków. Podpisanie umowy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS; Maria Zuba - poseł PiS; Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski; Wanda Buk - wiceminister cyfryzacji; Stanisław Derehajło - dyrektor Centrum Kontaktu OSE w NASK; Renata Janik - doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego; Dorota Łukomska - burmistrz Stąporkowa, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty; Andrzej Lenart - wicestarosta konecki
Stąporków. 30.08.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Szerokopasmowy Internet trafi w najbliższych tygodniach do 150 szkół w naszym województwie. W Stąporkowie przedstawiciele placówek edukacyjnych podpisali umowy w tej sprawie.

Na spotkaniu obecna była Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Jak mówi OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, to rządowy projekt realizowany przez ekspertów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to projekt przełomowy, to projekt cywilizacyjny. Dziś nie wszystkie dzieci w naszym kraju mają zapewniony szybki dostęp do Internetu. Dlatego zdecydowaliśmy się na zainwestowanie prawie 4 miliardów złotych na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, aby dać im tę szansę. Jest to krok milowy w rozwoju naszego kraju - twierdzi Wanda Buk.

Docelowo szerokopasmowy Internet ma mieć każda szkoła w Polsce i województwie świętokrzyskim. Na razie w naszym regionie około 600 placówek oświatowych jest w zasięgu światłowodów Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapowiada, że w najbliższym czasie również kolejne szkoły będą podpisywały umowy o podłączeniu ich do OSE.

- Nasz rząd spełnia swoje zapowiedzi dotyczące podnoszenia jakości kształcenia - mówi Maria Zuba.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że nasze województwo jest opóźnione w porównaniu do reszty kraju, jeżeli chodzi rozwój sieci szerokopasmowego Internetu i dlatego ważne jest, aby te dysproporcje niwelować. Jego zdaniem OSE w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju regionu świętokrzyskiego, a to zachęci młodych ludzi, by po studiach właśnie tu rozpoczynali karierę zawodową.

Stąporków. Podpisanie umowy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci EdukacyjnejStąporków. 30.08.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Andrzej Paluch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie, ma nadzieję, że szerokopasmowy Internet zostanie podłączony do jego placówki jak najszybciej. Jak twierdzi do tej pory nie było technicznej możliwości, by szkoły w gminie miały dobre, szybkie łącze sieciowe.

- Nie ma innej możliwości pozyskania szybkiego Internetu, niż projekt rządowy. Do tej przez bardzo słabą infrastrukturę telekomunikacyjną w gminie mogliśmy uzyskać maksymalnie łącze o przepustowości 8 megabitów na sekundę, a były szkoły gdzie nie było nawet połowy tego. To sprawiało, że wszelkiego rodzaju zajęcia w sieci, na przykład oglądanie transmisji edukacyjnych, były praktycznie niemożliwe - mówi Andrzej Paluch.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jest przekonana, że dzięki OSE, więcej bardzo zdolnych młodych ludzi będzie odnosić sukcesy podobne do tych, jakie są udziałem na przykład młodych matematyków z Końskich, którzy co roku zajmują wysokie lokaty w krajowych oraz międzynarodowych olimpiadach wiedzy z tego przedmiotu.

Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, podkreśla, że jednym z najważniejszych priorytetów resortu jest wspieranie najzdolniejszych młodych ludzi. Jej zdaniem Ogólnopolska Sieć Akademicka sprawi, że tych wybitnie uzdolnionych uczniów i studentów będzie więcej niż dotychczas.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution