101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szybki Internet w szkołach. Umowa już podpisana

Data publikacji: 30.08.2018 14:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Stąporków. Podpisanie umowy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS; Maria Zuba - poseł PiS; Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski; Wanda Buk - wiceminister cyfryzacji; Stanisław Derehajło - dyrektor Centrum Kontaktu OSE w NASK; Renata Janik - doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego; Dorota Łukomska - burmistrz Stąporkowa, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty; Andrzej Lenart - wicestarosta konecki
Stąporków. 30.08.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Szerokopasmowy Internet trafi w najbliższych tygodniach do 150 szkół w naszym województwie. W Stąporkowie przedstawiciele placówek edukacyjnych podpisali umowy w tej sprawie.

Na spotkaniu obecna była Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Jak mówi OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, to rządowy projekt realizowany przez ekspertów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to projekt przełomowy, to projekt cywilizacyjny. Dziś nie wszystkie dzieci w naszym kraju mają zapewniony szybki dostęp do Internetu. Dlatego zdecydowaliśmy się na zainwestowanie prawie 4 miliardów złotych na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, aby dać im tę szansę. Jest to krok milowy w rozwoju naszego kraju - twierdzi Wanda Buk.

Docelowo szerokopasmowy Internet ma mieć każda szkoła w Polsce i województwie świętokrzyskim. Na razie w naszym regionie około 600 placówek oświatowych jest w zasięgu światłowodów Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapowiada, że w najbliższym czasie również kolejne szkoły będą podpisywały umowy o podłączeniu ich do OSE.

- Nasz rząd spełnia swoje zapowiedzi dotyczące podnoszenia jakości kształcenia - mówi Maria Zuba.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że nasze województwo jest opóźnione w porównaniu do reszty kraju, jeżeli chodzi rozwój sieci szerokopasmowego Internetu i dlatego ważne jest, aby te dysproporcje niwelować. Jego zdaniem OSE w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju regionu świętokrzyskiego, a to zachęci młodych ludzi, by po studiach właśnie tu rozpoczynali karierę zawodową.

Stąporków. Podpisanie umowy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci EdukacyjnejStąporków. 30.08.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Andrzej Paluch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Stąporkowie, ma nadzieję, że szerokopasmowy Internet zostanie podłączony do jego placówki jak najszybciej. Jak twierdzi do tej pory nie było technicznej możliwości, by szkoły w gminie miały dobre, szybkie łącze sieciowe.

- Nie ma innej możliwości pozyskania szybkiego Internetu, niż projekt rządowy. Do tej przez bardzo słabą infrastrukturę telekomunikacyjną w gminie mogliśmy uzyskać maksymalnie łącze o przepustowości 8 megabitów na sekundę, a były szkoły gdzie nie było nawet połowy tego. To sprawiało, że wszelkiego rodzaju zajęcia w sieci, na przykład oglądanie transmisji edukacyjnych, były praktycznie niemożliwe - mówi Andrzej Paluch.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, jest przekonana, że dzięki OSE, więcej bardzo zdolnych młodych ludzi będzie odnosić sukcesy podobne do tych, jakie są udziałem na przykład młodych matematyków z Końskich, którzy co roku zajmują wysokie lokaty w krajowych oraz międzynarodowych olimpiadach wiedzy z tego przedmiotu.

Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, podkreśla, że jednym z najważniejszych priorytetów resortu jest wspieranie najzdolniejszych młodych ludzi. Jej zdaniem Ogólnopolska Sieć Akademicka sprawi, że tych wybitnie uzdolnionych uczniów i studentów będzie więcej niż dotychczas.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution