101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

To była genialna konwencja [KOMENTARZE]

Data publikacji: 02.09.2018 16:35 / Data aktualizacji: 02.09.2018 19:23
Autor: Katarzyna Podraza , Radosław Podsiadły , Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Wzięło w niej udział ponad dwa tysiące osób. Podczas zjazdu zaprezentowano hasło wyborcze PiS na wybory samorządowe i program.

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec podkreślił, że podczas konwencji partii padł dodatkowy impuls dla wyborców, aby ci w zbliżającym się głosowaniu nie zmarnowali tej szansy, jaką Prawo i Sprawiedliwość daje Polsce.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Krzysztof LipiecFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Zarówno prezes Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki, apelowali o synergię pomiędzy samorządami a władzą rządową. W moim przekonaniu jest to niezbędne, aby dobrze zrealizować plan dla Polski - powiedział.

Krzysztof Lipiec podkreśla, że pomysły, które przedstawił premier Morawiecki, powinny przekonać także mieszkańców województwa świętokrzyskiego, aby podziękowali, tym którzy obecnie kierują województwem.  

Świętokrzyska poseł Anna Krupka, podkreśla, że konwencja PiS była pokazem siły, jedności i dobrej energii obozu Zjednoczonej Prawicy.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Anna KrupkaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Padły dobre propozycje dla Polaków. Kolejna piątka premiera Morawieckiego dotyczy spraw ważnych i istotnych dla każdego Polaka, to między innymi bezpieczeństwo. A także kwestie związane z utrzymaniem czystego powietrza i termomodernizacją budynków mieszkalnych - dodaje.

Anna Krupka podkreśla, ze Prawo i Sprawiedliwość ma szeroką ofertę, która odpowiada zarówno seniorom, jak i młodym mieszkańcom Polski.

Zadowolenia z konwencji nie kryje świętokrzyski parlamentarzysta Dominik Tarczyński.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Dominik TarczyńskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To była absolutnie genialna konwencja, pełna energii. Fakt, że na hali zabrakło miejsca dla naszych zwolenników, pokazuje jak wielkie posiadamy wsparcie. Premier Morawiecki przedstawił pięć bardzo konkretnych propozycji. Polska jest jedna, dotrzymujemy słowa, jestem dumny, z faktu, że jestem członkiem tej drużyny - dodał.

W konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie uczestniczył Wojciech Lubawski. Prezydent Kielc podkreślił, że najistotniejsza dla niego była deklaracja o jeszcze lepszej współpracy samorządów z rządem.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Kielc Wojciech LubawskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Pan premier Mateusz Morawiecki, mówił o bardzo konkretnych rzeczach, między innymi o miliardach, które trafią do samorządów. Dlatego uważam, że najbliższy czas zapowiada się bardzo dobrze dla samorządów. Warto mieć dobre relacje z rządem, co będzie miało również pozytywne przełożenie dla naszego miasta - dodaje.

Wojciech Lubawski podkreśla, że synergia polityki samorządowej z działaniami rządowymi w Kielcach już od pewnego czasu jest mocno odczuwalna.

- Nic nie wskazuje na to, żeby Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory za rok, dlatego najbliższe 5 lat ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o współpracę, na której zyskają przede wszystkim Kielczanie - dodaje.

Wojciech Lubawski podkreśla, że energia i entuzjazm z jakim były odbierane poszczególne wystąpienia podczas konwencji dobrze rokują na przyszłość polskiej polityki.

Zdaniem Beaty Gosiewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego, była to bardzo dobra konwencja, jak podkreśliła, cieszy również wysoka frekwencja wśród sympatyków całego obozu Zjednoczonej Prawicy.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Europoseł Beata GosiewskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Myślę, że w rozpoczynającej się kampanii wszyscy powinniśmy się mocno zaangażować, aby odbić województwo świętokrzyskie z rąk Polskiego Stronnictwa Ludowego. To jest niezbędne do tego, aby w przyszłości móc realizować inwestycje potrzebne dla ludzi, oraz efektywnie wykorzystywać środki unijne - dodaje.

Zdaniem Marii Zuby, posłanki Prawa i Sprawiedliwości, warszawska konwencja PiS pokazała, jak ważne w polityce są spotkania z mieszkańcami. Parlamentarzystka podkreśla, że pięć nowych punktów w programie Prawa i Sprawiedliwości jest pokłosiem rozmów polityków z mieszkańcami Polski.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Maria ZubaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To potwierdzenie tego, że spełniamy oczekiwania naszych wyborców - dodaje.

Maria Zuba podkreśla, że politycy rządowi nie zaprzestają spotkań i wsłuchiwania się w problemy obywateli, czego przykładem był sam premier Morawiecki, który zaraz po konwencji udał się na spotkanie z mieszkańcami Łowicza.

Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że konwencja była zapowiedzią ważnych zmian i nowości programowych przed wyborami samorządowymi.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Senator Jarosław RusieckiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jestem przekonany, że dobra zmiana nastąpi również w samorządach. Tacy kandydaci jak Patryk Jaki w Warszawie, czy Wojciech Lubawski w Kielcach to ludzie, którzy gwarantują dobrą realizację tego programu. Myślę, że w tej kampanii będziemy z wielką siłą pracować ku zwycięstwu, ku zwycięstwu Polski - dodaje.

Marek Kwitek poseł ziemi sandomierskiej podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program, który jest blisko ludzi i dla ludzi.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie Andrzej Kryj, Maria Zuba i Marek KwitekFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Pokazaliśmy, że jako dobra zmiana możemy dobrze rządzić Polską, teraz te rządy są potrzebne na szczeblu samorządu. Ta współpraca z pewnością przyniesie znakomite efekty - dodaje.

Marek Kwitek podkreśla, że jest zadowolony, iż wiele czasu poświęcone było rolnictwu i problemom, które dotykają bezpośrednio mieszkańców. Parlamentarzysta dodał, że aby zmieniać Polskę na lepsze, rząd przeznacza niespotykaną jak dotąd ilość środków finansowych.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że merytoryczne wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także premiera Mateusza Morawieckiego, są inspiracją i natchnieniem do skutecznych działań ludzi oddanych sprawom Polski w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Senator Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Polakom jest potrzebna ta pewność, że również samorządy znajdą się w dobrych rękach po tych wyborach. A tysiące kandydatów popieranych przez Prawo i Sprawiedliwość są rękojmią tego, że w polskim samorządzie jest możliwa dobra zmiana - dodaje senator.

Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski podkreśla, że to już kolejna konwencja, w której uczestniczy, jednak ta miała wymiar szczególny.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej BętkowskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jej zwieńczeniem było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, który nakreślił bardzo ciekawy program współpracy rządu z samorządem, dając tym samym jasny przekaz wszystkim kandydatom, którzy będą startować w nadchodzących wyborach - dodaje.

Poseł Andrzej Kryj, podkreślił, że poprawa jakości życia Polaków powinna przyświecać wszystkim samorządowcom i tym obecnie kieruje się Prawo i Sprawiedliwość.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Andrzej KryjFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Nie da się rozwijać Polski z poziomu centralnego, jeżeli nie będzie zrozumienia dla idei współpracy z samorządami. Dlatego pomysł na to, aby rozwijać kraj jednocześnie na poziomie samorządowym i centralnym jest bardzo dobry. Obecnie przykładem takiej współpracy jest województwo podkarpackie, gdzie już rządzi Prawo i Sprawiedliwość - dodaje.

- Wierzę w to, że im lepiej będziemy działać w samorządzie, tym lepiej będzie żyło się Polakom - podkreśla Andrzej Kryj.

Poseł Bogdan Latosiński podkreśla, że konwencja zapoczątkowała kolejną serię spotkań z wyborcami i okres wytężonej pracy w terenie.

02.09.2018 Warszawa. Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Bogdan LatosińskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Była to bardzo piękna konwencja, z której wyniknie wiele dobra dla Polski i Polaków. Bardzo się cieszę, że wśród nowej piątki premiera Mateusza Morawieckiego zostały dostrzeżone problemy transportu publicznego, na którego rozwój również zostaną przekazane nowe środki finansowe - dodaje.

Zdaniem posła Artura Gierady, kandydata na prezydenta Kielc, w propozycjach przedstawionych przez Mateusza Morawieckiego, jest kilka elementów, które wcześniej w swoim programie ogłaszała Platforma Obywatelska.

Artur Gierada, lider świętokrzyskiej POKielce. 23.08.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Większe pieniądze na domy seniora, czy pieniądze centralne na budżet obywatelski. Tych pomysłów, które są zbieżne, na pewno nie możemy krytykować. Cieszę się też, że mogą być programy choćby na place zabaw, wzorowane pewnie na programie „Orlik” w czasach rządów PO na boiska sportowe - zaznaczył poseł Gierada.

Jak dodał, zdziwiła go zapowiedź obniżenia opłat za ciepło.

- Jest to ładnie brzmiące hasło, ale wiąże się z tym tylko tak naprawdę zwiększenie środków na termomodernizację, czyli ocieplanie budynków, z którego nie wszyscy będą mogli skorzystać. Musimy pamiętać, że w ciągu ostatniego roku bardzo wzrosły choćby opłaty za prąd. Od 1 stycznia natomiast o 10 groszy na litrze - wzrosną ceny benzyny poprzez nową opłatę - emisyjną - dodał Artur Gierada.

- Odniesienia do Unii Europejskiej na poziomie samorządów są zupełnie niepotrzebne, ponieważ nawet w tych małych miejscowościach wciągamy radnych w tę wielką politykę - powiedziała Radiu Kielce Magdalena Fogiel-Litwinek z Kukiz'15 odnosząc się w ten sposób do przemówienia premiera RP Mateusza Morawieckiego podczas warszawskiej konwencji PiS.

Magdalena Fogiel-Litwinek, szefowa Kukiz’15 w regionie09.08.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Nie róbmy tego, to są wybory samorządowe, powinny one być jak najmniej upolitycznione, nie powinny być sterowane centralnie. To ludzie w tych swoich małych ojczyznach powinni się wybierać, dlatego nie wciągajmy tematów ogólno-unijnych w tę kampanię wyborczą na tym najniższym szczeblu - zaznaczyła Magdalena Fogiel-Litwinek.

Według przewodniczącej świętokrzyskich struktur Kukiz'15, rząd PiS powinien zająć się wprowadzaniem szybkiego Internetu. Ważne jest jej zdaniem także, położenie nacisku na budżet obywatelski.

- To właśnie obywatele w tych małych miejscowościach powinni decydować, co będzie realizowane i co powinno być brane pod uwagę - dodała.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział programy obniżające rachunki za prąd i odpady, pomoc dla seniorów, wsparcie renowacji chodników, 100 megabitów na 100-lecie niepodległości oraz więcej środków na budżet obywatelski. Mateusz Morawiecki podczas konwencji w Warszawie przedstawił pięć punktów dla samorządów.

Pierwszy z nich dotyczy ocieplenia mieszkań - we wrześniu ma ruszyć program termomodernizacji "ciepły dom" oraz segregacji śmieci, który ma się przyczynić do poprawy stanu środowiska.

Propozycja dotycząca osób starszych zakłada co najmniej dwukrotne zwiększenie wydatków na domy seniora. Na młodych ludzi premier chce przeznaczyć 500 mln złotych - to tematyczne place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe, siłownie plenerowe.

Trzeci punkt "nowoczesna gmina" przewiduje współfinansowanie napraw chodników i renowacji dworców kolejowych. Premier zapowiedział, że rząd zainwestuje w ten cel miliardy złotych.

Czwarta propozycja to 100 megabitów na 100-lecie niepodległości. "To program wprowadzający Polskę w wiek cyfrowy, bo PiS jest partią nowoczesną" - mówił szef rządu.

Ostatnia z propozycji dotyczy przeznaczania środków na budżety obywatelskie dla gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. Mateusz Morawiecki powiedział, że na wsparcie tych budżetów zostanie przeznaczone 300 mln złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution