101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Ostrowca wiedzą, za czym ta kolejka stoi

Data publikacji: 04.09.2018 19:49
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Wieczorem przy ulicy Waryńskiego tworzą się kolejki do poradni ortopedycznej
Ostrowiec Św.. 04.09.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kolejki rodem z PRL ustawiają się przed bramą przychodni specjalistycznej „Krasnal” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mieszkańcy miasta, a także powiatu przyjeżdżają wieczorem i stoją w kolejce, aby dostać się do ortopedy następnego dnia.

W mieście funkcjonują dwie poradnie ortopedyczne. Jedna z nich przyjmuje do 10 osób dziennie. Z kolei w „Krasnalu” każdego dnia rejestruje się około 30 osób. Kolejki tworzą się niemal codziennie, niektórzy całą noc stoją np. z założonym gipsem na nodze.

– Słyszałem, że kolejki są duże więc wolałem przyjść wcześniej, ale nie wiedziałem, że to tak w XXI wieku wygląda – mówi jeden z pacjentów.

Niektórzy decydują się na "wynajęcie osób",  które za drobną opłatą stoją w kolejce do rana. Koszt takiej usługi waha się między 30 a 50 złotych. Jeden z mężczyzn, który stoi w kolejkach za pieniądze mówi, że to jego jedyna forma zarobku.

– Kiedyś stało się od drugiej w nocy, a teraz trzeba przychodzić wieczorem o 21 czy 22. Jest lato więc nie ma problemu, a zimą chodzi się w tę i z powrotem – mówi jeden ze „staczy”.

Prezes poradni specjalistycznych „Krasnal” Marcin Karcz mówi, że kolejki do poradni tworzyły się zanim zaczął pracować. Podkreśla, że na rynku lekarskim brakuje specjalistów ortopedów. W Ostrowcu funkcjonują dwie poradnie, co jak na ponad stutysięczny powiat to zdecydowanie za mało. Marcin Karcz mówi, że próbuje zaradzić problemowi, cały czas poszukuje nowych ortopedów.

– Wprowadziliśmy zapisy dla osób, które przychodzą pierwszy raz, są też zeszyty z zapisami na zabiegi – wylicza prezes poradni. Dodaje, że za miesiąc lub dwa działać będzie internetowa rejestracja, choć przyznaje, że nie wierzy w to, aby kolejki rozładowały się całkowicie.

Tylko w lipcu w poradni ortopedycznej przyjęto 1155 pacjentów. To średnio 55 osób dziennie.

Zespół Poradni specjalistycznych "Krasnal" w Ostrowcu Św.Ostrowiec Św.. 04.09.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution