101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Międzynarodowa konferencja w Sandomierzu. Dyskutują o archiwach w państwach totalitarnych

Data publikacji: 06.09.2018 12:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sandomierz. Konferencja naukowa na temat funkcjonowania archiwów w państwach totalitarnych Europy Środkowej i Wschodniej

Sandomierz. Konferencja naukowa na temat funkcjonowania archiwów w państwach totalitarnych Europy Środkowej i Wschodniej
06.09.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbywa się konferencja naukowa na temat funkcjonowania archiwów w państwach totalitarnych Europy Środkowej i Wschodniej. Prof. Janusz Łosowski z Zakładu Archiwistyki UMCS w Lublinie powiedział, że wpływ polityki na działalność archiwów państwowych był bardzo duży. W latach 50 były tzw. oddziały specjalne, do których przeniesiono część zasobów, które były całkowicie niedostępne dla użytkowników. Archiwiści mieli obowiązki propagandowe.

- Archiwa nie były filarem systemu, ale były instytucją dokumentacyjną, na którą polityka oddziaływała i musiały być służebne względem systemu - dodał prof. Łosowski.

Prof. Krzysztof Skupieński z UMCS stwierdził, że zakłamywanie historii w przypadku archiwów w państwach totalitarnych w dużym uproszczeniu polegało na tym, co się w nich umieściło, a co nie. W ten sposób można było sterować obrazem przekazu.

- Zdarzało się także fałszowanie dokumentów, ale dotyczyło to wyjątkowo ważnych spraw. Służby specjalne dysponowały doskonałym instrumentarium do tworzenia fałszerstw. Były w stanie podrobić w zasadzie wszystko – powiedział prof. Skupieński.

Prof. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu mówił z kolei o aktach więzienia, które istniało w sandomierskim zamku w latach 1944-59.

- Dużo dokumentów z tamtego czasu zostało zniszczonych. Często mamy do czynienia ze szczątkowymi źródłami, które umożliwiają jednak rekonstrukcję wielu zagadnień - stwierdził prelegent.

Prof. Giergiel dodał, że zachowała się pełna lista więźniów, obsada personelu, sprawozdania dotyczące wyposażenia strażników np. broni i amunicji. 

- Było to więzienie karno-śledcze, do którego w niektórych latach przyjmowano nawet ponad tysiąc osób, które przebywały tam od kilku dni do kilku miesięcy. Wciąż jednak wiele spraw związanych z działalnością więzienia w zamku, pozostaje do zbadania - dodał Tomisław Giergiel.

Wykłady potrwają do godziny 19.00.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution