101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Egzamin ósmoklasisty - kurator zapowiada wsparcie szkół

Data publikacji: 07.09.2018 17:24
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pedagodzy ze szkół podstawowych, którzy przygotowują uczniów do egzaminu ósmoklasisty, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu. Zorganizuje je Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Centrum, całość jest finansowana w ramach grantów Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

- W ramach tego grantu organizujemy konferencję dla 360 nauczycieli. Przedstawimy podczas niej standardy, procedury, podstawy prawne. To bardzo ważny temat, bo w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się po raz pierwszy - tłumaczy Jacek Wołowiec.

Konferencja odbędzie się 26 września i wezmą w niej udział nauczyciele języka polskiego, matematyki oraz języków obcych, czyli tych przedmiotów, które ósmoklasiści będą zdawać na egzaminie w kwietniu.

Jak mówi Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty, takiego szkolenia chcieli sami nauczyciele. Choć jak podkreśla, do niedawna w podstawówkach obowiązywał sprawdzian szóstoklasisty, który był nieco zbliżony do wchodzącego w życie egzaminu ósmoklasisty.

- Przeprowadziliśmy badanie ankietowe i właśnie szkolenia w tym zakresie oczekiwali nauczyciele. Na pewno trochę się obawiają, bo egzamin na koniec szkoły podstawowej jest dla nich czymś nowym - wyjaśnia wicekurator.

Tomasz Pleban zapowiada też, że jeżeli liczba chętnych nauczycieli będzie większa niż liczba miejsc, kuratorium i im zapewni szkolenie. Dodatkowo w grudniu odbędzie egzamin próbny w szkołach podstawowych. Co prawda egzaminu na koniec ósmej klasy nie da się nie zdać, ale od jego wyniku zależy to, czy uczeń dostanie się do dobrej szkoły średniej.

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty sfinansuje również inne granty szkoleniowe. W planach są kursy dotyczące między innymi edukacji włączającej, profilaktyki agresji oraz przemocy, mediacji szkolnych. Nauczyciele zdobędą też wiedzę na temat zasad konkursów przedmiotowych oraz ochrony danych osobowych obwiązującej w szkole.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution