101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup syryjskiej diecezji dziękuje Kielcom

Data publikacji: 07.09.2018 20:07
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podziękowanie przedstawicieli Syrii za akcję Kielce dla Syrii. Na zdjęciu od lewej prezydent Wojciech Lubawski bp Jan Piotrowski  diecezja kielecka i bp Antoine Chbeir  diecezja LattaquieTartous w Syrii

Podziękowanie przedstawicieli Syrii za akcję „Kielce dla Syrii”. Na zdjęciu (od lewej): prezydent Wojciech Lubawski, bp Jan Piotrowski - diecezja kielecka i bp Antoine Chbeir - diecezja Lattaquie-Tartous w Syrii
07.09.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Kościół w Syrii dziękuje diecezji kieleckiej, Caritas i miastu Kielce za akcję pomocową dla dzieci, cierpiących w wyniku wojny. Podziękowania przekazał na specjalnej konferencji bp Antoine Chbeir z diecezji Lattaquie-Tartous w Syrii.

Hierarcha jest wdzięczny polskiemu Kościołowi za wsparcie. Podkreślił też, że biskup kielecki Jan Piotrowski jako były misjonarz jest szczególnie wrażliwy na pomoc tym, którzy cierpią w innych częściach świata.

- Misyjny duch waszego biskupa jest widoczny. Służył w różnych krajach, doświadczył wielu sytuacji i wie doskonale, co to znaczy żyć w kraju wojny. Dzięki inicjatywie prezydenta Kielc i biskupa kieleckiego mamy szansę pomóc większej liczbie dzieci, które widziały najgorsze okrucieństwa wojny - powiedział.

Akcję „Kielce dla Syrii” zainicjowali prezydent Kielc Wojciech Lubawski i biskup kielecki Jan Piotrowski. Jest to odpowiedź na prośbę syryjskiego Kościoła o pomoc w sfinansowaniu misyjnych turnusów wypoczynkowych dla dzieci z regionów objętych wojną. Dzienny koszt pobytu dziecka na takim obozie to 5 euro. Projektem tygodniowych wyjazdów do regionów, w których nie ma wojny, objęto już kilkadziesiąt tysięcy dzieci. Biskup Antoine Chbeir ma nadzieję, że dzięki pomocy kielczan uda się sfinansować obóz dla 500 dzieci z jego diecezji.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że ważne jest skuteczne wsparcie dla Syrii, w przygotowaniu którego pomagają organizacje kościelne. Dodaje, że celem akcji jest nie tylko pomoc dzieciom, ale także przypominanie o sytuacji w Syrii.

- Należy cieszyć się z życia, ale trzeba mieć też świadomość, że nie wszędzie jest tak dobrze, jak u nas. Są miejsca, gdzie ludzie giną, wśród nich także niewinni, czyli dzieci - dodał Wojciech Lubawski.

Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że akcja „Kielce dla Syrii” pomaga wyjść poza własne potrzeby i otworzyć serce na ludzi cierpiących. Hierarcha podziękował wszystkim, którzy już włączyli się w akcję, dzieląc się tym, co mają.

- Radosnego dawcę Pan Bóg miłuje - przypomniał biskup.

Podziękowanie przedstawicieli Syrii za akcję „Kielce dla Syrii”. Na zdjęciu (od lewej): bp Antoine Chbeir - diecezja Lattaquie-Tartous w Syrii, bp Jan Piotrowski - diecezja kielecka i ks. Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach07.09.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

- Nie chodzi o oczekiwanie wdzięczności lub rekompensaty. Ludzkim i chrześcijańskim obowiązkiem jest dostrzeganie potrzeb innych osób. W takich działaniach sprawdza się nasze człowieczeństwo - dodał biskup.

Biskup z Syrii podziękował też polskiemu rządowi za program, w ramach którego przekazywane są pieniądze na leczenie Syryjczyków. Podkreślił, że w jego ocenie działania Polski i Węgier wobec syryjskich uchodźców są właściwe i skuteczne.

-To dobrze, że nie wyciągamy ludzi z ich Ojczyzny, ale pomagamy im tam pozostać, tym bardziej że środki przeznaczone na pomoc tam na miejscu mogą objąć większą liczbę potrzebujących osób niż gdyby znaleźli się oni tu, w Europie - mówił bp Antoine Chbeir.

Akcja „Kielce dla Syrii” potrwa do 30 września. W jej ramach organizowane są zbiórki do puszek na ulicach, podczas wydarzeń kulturalnych oraz w parafiach diecezji kieleckiej. Dotąd zebrano 92 tysiące złotych. Organizatorzy liczą, że ta kwota znacznie wzrośnie w trakcie tego weekendu. Zbiórka będzie prowadzona w ramach odbywającego się w Kielcach "Festiwalu Muzyki Tanecznej". Chętni w całej Polsce będą mogli wesprzeć akcję, wysyłając w sobotę SMS o treści „RATUJE” pod numer 72405 lub wrzucając pieniądze do puszek na terenie Amfiteatru Kadzielnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution