101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Depresja może dotknąć każdego

Data publikacji: 10.09.2018 16:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Aleksandra Olawska-Szymańska - kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy
10.09.2018 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W ciągu ostatnich lat obserwuje się wyraźny wzrost zachorowania na zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży. Ponadto średnia wieku, w którym objawy pojawiają się po raz pierwszy zdecydowanie się obniża.

Już co czwarty polski nastolatek zagrożony jest zachorowaniem na depresję i doświadcza przynajmniej jednego jej epizodu.

O problemie depresji wśród młodych osób rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Olawską–Szymańską, kierownikiem oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy.

- Pani doktor, jak dużo nastolatków i dzieci trafia do Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy z zaburzeniami psychicznymi?

Bardzo dużo. Na przestrzeni lat obserwujemy niestety tendencję wzrostową tych zaburzeń. Poza problemami z zachowaniem, czy problemami z substancjami psychoaktywnymi, młodzież z depresją, czy młodzież która samookalecza się jest kolejną grupą hospitalizowanych u nas w oddziale dzieci.

- Okres dojrzewania, to trudny czas dla nastolatka?

Tak, wówczas w organizmie młodego człowieka zachodzi wiele zmian, też hormonalnych. To ma wpływ na jego zachowanie, myślenie, postrzeganie świata. Wpływ na młodego człowieka mają również uwarunkowania środowiskowe, czyli to w jakiej rodzinie się wychowuje, czy z jakimi rówieśnikami przebywa. Jeżeli w tych aspektach pojawiają się problemy, wówczas często dochodzi do nastrojów, czy objawów depresyjnych.

- Jak objawia się depresja?

Jeżeli chodzi o dzieci i młodzież, to często są to zaburzenia uwarunkowane sytuacyjnie. Wynikają z określonych sytuacji. Tych objawów jest bardzo dużo i zależą od wieku dziecka. Małe dzieci z reguły stają się smutne, przygnębione, albo drażliwe. Dziecko jest poddenerwowane, impulsywne, odzywa się niegrzecznie do rówieśników, czy rodziców, zaczyna unikać kolegów i koleżanki, zamyka się w sobie. Pojawiają się także dolegliwości ze strony ciała, np. ból brzucha, czy głowy. Znamienne jest także pogorszenie wyników w nauce, ponieważ taki młody człowiek nie może się skupić, skoncentrować na tej nauce. Często też porzuca swoje dotychczasowe zainteresowania.  

- Jak rodzić powinien rozmawiać z dzieckiem, które ma objawy depresji?

Obowiązkiem rodzica jest obserwować swoje dziecko. Zawsze, w każdej sytuacji. Jeżeli zachowanie dziecka się zmienia w sposób niepokojący, obliguje to rodzica do podjęcia jakichś działań. Trzeba z dzieckiem rozmawiać, pytać co się dzieje, jak można mu pomóc. Warto podkreślić, że nasza inicjatywa wynika z troski, a nie np. ze wścibstwa. Pomocne jest także zgłoszenie się do psychologa. On porozmawia z dzieckiem, rozezna problem i jeżeli będzie taka potrzeba pokieruje do specjalisty, do psychiatry.

- Jak leczy się depresję?

Główną metodą leczenia tej choroby u dzieci, zwłaszcza u dzieci młodszych, jest psychoterapia. Oczywiście leczymy farmakologicznie, ale dopiero wtedy, gdy ta psychoterapia nie przynosi efektu albo nie ma możliwości dostępu do takich oddziaływań psychoterapeutycznych. Wtedy wkraczamy z leczeniem farmakologicznym, które u dzieci i młodzieży jest naprawdę skuteczne.  

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution