101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Calineczka” pomaga Syrii

Data publikacji: 11.09.2018 06:19 / Data aktualizacji: 11.09.2018 13:06
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Spektakl Calineczka w Kieleckim Centrum Kultury przygotowany przez nauczycieli i rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8

Spektakl "Calineczka" w Kieleckim Centrum Kultury przygotowany przez nauczycieli i rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8
Kielce. 11.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W sumie ponad 2 tysiące dzieci z kieleckich szkół podstawowych obejrzało dziś spektakl „Calineczka” przygotowany przez nauczycieli i rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Kielcach. To kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach akcji „Kielce dla Syrii” zainicjowanej przez Wojciech Lubawskiego, prezydenta Kielc.

Jej głównym celem jest zebranie pieniędzy na zorganizowanie kolonii oraz turnusów połączonych z programami terapeutycznymi, a także pomocy edukacyjnej dla syryjskich dzieci i młodzieży, ofiar wojny.

Dzieci po obejrzeniu spektaklu były pod jego dużym wrażeniem i nie kryły zachwytu.

Jak mówiły, podobała im się zarówno baśniowa sceneria, stroje aktorów, jak również piosenki w ich wykonaniu.

Urszula Dulnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach, która w spektaklu wcieliła się w rolę jaskółki przyznała, że było to dla niej duże wyzwanie. - Miałam za zadanie zaśpiewać piosenkę. Teraz już wiem, jak trudne jest nauczenie się na pamięć roli. Najważniejsze jednak, że spektakl podobał się publiczności oraz że wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach zbierali datki do puszek, by pomóc syryjskim dzieciom. 

Spektakl bardzo podobał się także Wojciechowi Lubawskiemu, prezydentowi Kielc. Jak mówił, ważny jest także cel akcji, czyli zbiórka pieniędzy na rzecz dzieci z Syrii.

- Na szacunek zasługuje również zaangażowanie zarówno rodziców, jak i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 8, którzy perfekcyjnie wcielili się w swoje role. Takie inicjatywy integrują też środowisko nauczycieli, uczniów i ich rodziców - dodał prezydent Wojciech Lubawski. 

W Syrii w ciągu ponad 7 lat wojny zginęło niemal 400 tysięcy ludzi, w tym ponad 20 tysięcy dzieci.  

Patronat honorowy nad akcją „Kielce dla Syrii” objęli: ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski, Beata Kempa, członek Rady Ministrów oraz Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Natomiast ambasadorami akcji zostali m.in. Sławomir Szmal, kielecki sportowiec, bramkarz PGE VIVE Kielce oraz kieleckie pięcioraczki wraz z rodzicami Pauliną i Piotrem Szymkiewiczami.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution