101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wzruszająca książka Edwarda Kusztala

Data publikacji: 11.09.2018 13:52 / Data aktualizacji: 21.09.2018 23:00
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Edward Kusztal
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś premiera książki „Przywrócić pamięć”, autorstwa kieleckiego aktora Edwarda Kusztala. Powstała przed jego śmiercią, w 2016 roku. Magdalena Kusztal, córka artysty i członkini Fundacji imienia Edwarda Kusztala zaznacza, że będzie to specyficzna premiera, ponieważ nie będzie na niej obecny autor.

- Książka to wspomnienia taty dotyczące teatru, aktorów, dziennikarzy i poetów, którzy tworzyli intelektualno-artystyczny charakter miasta. To także pewnego rodzaju przewodnik po starych przedwojennych Kielcach, w których aktor dorastał. Postanowiłyśmy razem z mamą, by przywołać postać taty poprzez wystawę poświęconą jego osobie. Praca nad ekspozycją była trudna. Przede wszystkim dlatego, że oprócz starych fotografii, będzie można zobaczyć projekty kostiumów, rekwizyty, a także usłyszeć zapisany na starej taśmie głos Edwarda Kusztala. Eksponaty, pochodzą m. in. z archiwum Teatru imienia Stefana Żeromskiego i prywatnych zbiorów rodziny - powiedziała.

Premiera książki i wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Łącznie będzie można zobaczyć pięć sal zatytułowanych: „Od tego wszystko się zaczęło” - Mikołaj Gogol” „Rewizor”, „Pocałunek - amantem być”, „Polska to jest wielka rzecz - dramaty narodowe”, „Miłość na Krymie Sławomira Mrożka lub Miłość w Czasach Zagłady”, a także „Sala biskupia”, poświęcona postaciom kieleckich biskupów.

Magdalena Kusztal informuje, że ojciec wspominał szczególnie dwóch duchownych - założyciela sierocińca pod wezwaniem Świętego Tomasza - biskupa Tomasza Kulińskiego i późniejszego opiekuna tego biskupa - Jana Jaroszewicza.

- To szczególne postacie, nie tylko w życiu mojego taty, ale także miasta, dlatego w książce poświęcił im wiele miejsca - zaznaczyła Magdalena Kusztal.

Premiera książki i wernisaż wystawy „Przywrócić pamięć”, rozpocznie się dziś 22 września, o godzinie 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution