101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kołatanie serca to jest jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjenta do kardiologa

Data publikacji: 11.09.2018 17:37
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Kołatanie serca to bardzo częsty objaw przy rozmaitych dolegliwościach. Jest ono związane z uczuciem przyspieszonej pracy serca. Czy z taką dolegliwością warto udać się do lekarza i dowiedzieć się, co faktycznie nam dolega, czy kołatanie serca można zbagatelizować?

O tym rozmawialiśmy z dr Anetą Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

- Jak szybko powinno bić serce u zdrowego człowieka?

Powinno bić z częstotliwością od 60 do 100 uderzeń na minutę. To daje nam około 100 tysięcy uderzeń w ciągu doby. Pamiętajmy, że kołatanie serca jest objawem, nie chorobą. To subiektywne uczucie, które sprawia, że czujemy przyspieszone bicie serca. Czasami kołatania serca można odczuwać również mając prawidłową częstość akcji serca. To po prostu nieprzyjemne odczucie bicia serca. Ludzie zdrowi w ogóle nie powinni odczuwać uderzeń swojego serca. Natomiast jeżeli takie się zdarzają możemy mówić o kołataniu serca. Jednak w trakcie wysiłku fizycznego przyspieszone bicie serca jest czymś normalnym i nie powinniśmy się tym martwić.  

- Jakie jeszcze inne zachowania mogą przyczyniać się do kołatania serca?

W życiu codziennym bardzo dużo jest takich sytuacji, które powodują przyspieszenie akcji serca. To sytuacje stresujące, np. wystąpienia publiczne, czy egzaminy. Także palenie papierosów, picie kawy lub mocnej herbaty może powodować palpitację serca. Oczywiście ten stan wywołuje także zażywanie wszelkich narkotyków, także dopalaczy.

- Jak wielu osób dotyka ta przypadłość?

Nie ma chyba osoby, która w życiu chociaż raz nie doświadczyła kołatania serca. Praktycznie wszyscy mamy kołatania serca w określonych sytuacjach. Dopiero, kiedy to kołatanie nasila się i długo nie ustępuje, wówczas należy się udać do lekarza. Może to sugerować jakąś poważną chorobę. Kołatanie serca może też wywoływać np. anemia, nadczynność tarczycy, zaburzenia elektrolitowe, czyli choroby bardziej z kręgów internistycznych. Natomiast kołatania serca są jednak domeną kardiologii. To jest jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjenta do kardiologa.

- Jakie są objawy tego „niedobrego” kołatania serca?

To przyspieszony oddech, wzmożona potliwość, bladość skóry, utrata przytomności, omdlenia, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, czy problemy z utrzymaniem równowagi. Wówczas koniecznie musimy zgłosić się do lekarza.

- Jak trzeba leczyć palpitację serca?

Żeby leczyć kołatania serca najpierw trzeba wiedzieć, czym są spowodowane. Musimy znaleźć przyczynę, czyli tę chorobę, która powoduje kołatania serca i to tę chorobę leczymy. Tych przyczyn może być dużo, np. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, wady zastawkowe, czy w końcu niewydolność serca. Dlatego musimy wykonać wiele badań, by znaleźć przyczynę palpitacji serca. Podstawowe badania, to EKG i badanie holtera EKG. Czasami posiłkujemy się dodatkowymi badaniami, chociażby echo serca. Na podstawie tego badania możemy stwierdzić, czy serce jest zdrowe, czy nie ma jakiś organicznych przyczyn kołatania serca.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution