101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zatrważający raport – co dziesiąty uczeń jest dręczony

Data publikacji: 12.09.2018 15:19
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

10 procent uczniów jest dręczonych, 2 procent nawet codziennie - to wnioski z raportu dotyczącego przemocy w szkole, który w 2015 roku opublikował Instytut Badań Edukacyjnych. Część nauczycieli nie radzi sobie z problemem przemocy w szkole i nie wie jak jej zapobiegać. Pomóc im chce Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Jak mówi Barbara Dziedzic, dyrektor ośrodka - przedstawiciele szkół w całym województwie będą mogli uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym agresji dzieci i młodzieży oraz cyberprzemocy.

- Te szkolenia dotyczą również sposobu postępowania przez nauczycieli, tworzenia ścieżki zaradczej. Pokażemy im jak rozwiązywać problemy i współpracować z rodzicami - tłumaczy Barbara Dziedzic.

Problem dostrzega również większość szkół. W Zespole Szkół Elektrycznych uczniowie odbywają między innymi spotkania z policjantami, którzy opowiadają o tym, co może młodym ludziom grozić za stosowanie przemocy i w jaki sposób reagować, kiedy stajemy się jej ofiarą.

Jak mówi Małgorzata Paprocka-Woć, zastępca dyrektora placówki - od tego roku szkoła ma też umowę o współpracy z aresztem śledczym.

- U nas w szkole psycholog będzie prowadził treningi dotyczące radzenia sobie z agresją. Dopełnieniem tej edukacji będą wyjścia uczniów do aresztu, gdzie będą mogli spotkać się z osadzonymi - tłumaczy wicedyrektor „Elektryka”.

Szkolenia dla nauczycieli będą odbywały się we wrześniu. Uczestnicy są podzieleni na grupy, nieco inne treści trafią do nauczycieli z przedszkoli, a inne do tych, którzy pracują w szkołach ponadgimnazjalnych. Zajęcia finansuje Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution