101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starachowice będą Smart City

Data publikacji: 12.09.2018 20:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Starachowice. Podpisanie umowy na wprowadzenie usług cyfrowych. Na zdjęciu (od lewej): Adam Jarubas - marszałek województwa i Marek Materek - prezydent Starachowic
12.09.2018 / Fot. UM Starachowice

Starachowice od przyszłego roku będą realizować projekty Smart City. Oznacza to rozwój elektronicznych usług publicznych i zwiększenie dostępności do nich dla mieszkańców.

Wiele spraw urzędowych będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. Wśród nowych usług pojawi się np. e-dziennik, informacja o wysokości należnego podatku oraz możliwość jego opłacenia za pomocą aplikacji mobilnej. Jak podkreśla prezydent Starachowic Marek Materek, da to możliwość lepszego kontaktu między mieszkańcami miasta a urzędnikami. Będzie także ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Na potrzeby wszystkich jednostek powstanie nowa serwerownia. Zakupione zostanie 300 terminali. Trafią do pracowni informatycznych w szkołach oraz w instytucjach publicznych.

Paweł Latała, informatyk z Urzędu Miasta w Starachowicach, podaje wiele przykładów codziennych ułatwień, jakie da nowy projekt. Będzie można zarezerwować halę sportową lub termin ślubu. Sprawdzić ilość osób płacących z danego gospodarstwa domowego podatek śmieciowy. Mieszkańcy będą mogli kontaktować się elektronicznie z radnymi, śledzić na bieżąco obrady Rady Miasta czy zadawać pytania.

Zostaną też uruchomione 3 systemy teleinformatyczne w 22 podmiotach wykonujących zadania publiczne. Są to szkoły, przedszkola, Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Starachowickie Centrum Kultury, biblioteki, Centrum Usług Wspólnych, Referat Polityki Senioralnej.

Obecny na spotkaniu marszałek Adam Jarubas podkreślał, że dzięki wprowadzeniu projektu znacznie poprawi się jakość dostępu do administracji publicznej. Ułatwi to życie mieszkańcom i urzędnikom. Usługi będą realizowane szybciej i bez tracenia czasu.

Wartość projektu to 15,3 mln zł, dofinansowanie z RPO wynosi 11,7 mln zł. Projekt ten będzie wdrażany od przyszłego roku, zakończenie planowane jest na 2021.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution