101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kosmiczny piątek w Radiu Kielce [PROGRAM]

Data publikacji: 14.09.2018 06:24
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zawody łazików marsjańskich w Podzamczu Chęcińskim (5 września 2015 r.)
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

European Rover Challenge - największa na świecie impreza robotyczno-kosmiczna rozpoczyna się dziś w Starachowicach. Na terenie Muzeum Przyrody i Techniki przygotowano specjalne pole, przypominające krajobraz marsjański. Będą na nim konkurować łaziki, które zbudowano w ponad 40 ośrodkach akademickich na całym świecie.

Od tego roku wprowadzono także konkurencję ERC PRO, w której biorą udział zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką.

Współorganizatorem wydarzenia, obok Polskiej Agencji Kosmicznej, jest powiat starachowicki. Starosta Danuta Krępa zaznacza, że trzydniowa impreza w EkoMuzeum będzie okazją do spotkania nie tylko dla wąskiego grona specjalistów, ale także dla widzów. W programie są zawody dla dzieci, spacer w skafandrze kosmicznym, czy projekcje filmowe. Równolegle w kilku miejscach muzeum będą się odbywały warsztaty dla nauczycieli, spotkania z ludźmi związanymi z astronautyką, a przede wszystkim zawody łazików marsjańskich. Gościem honorowym tegorocznego spotkania będzie Tim Peak, brytyjski astronauta. Przyjedzie także Robert Zubrin, założyciel The Mars Society (Towarzystwa Marsjańskiego).

Na drużynę, która zajmie pierwsze miejsce, czekać będzie niezwykła nagroda. Zwycięzcy otrzymają możliwość wzięcia udziału w misji analogowej AMADEE-2020 organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 roku. Robot, który wygra rywalizację ERC 2018 będzie oficjalnym łazikiem tej misji, której poprzednia edycja była szeroko opisywana w mediach na całym świecie.

ERC to także okazja do spotkań świata nauki i biznesu oraz prezentacji nowoczesnych technologii szerokiej publiczności.

Zawody potrwają do niedzieli, zwycięzca odbierze nagrodę z rąk ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Program European Rover Challenge

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution