101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dron zbada czystość powietrza w uzdrowiskach

Data publikacji: 14.09.2018 07:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Pilotażowe badania jakości powietrza przeprowadzi jesienią Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Dotyczyć będą wybranych trzech obszarów świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych, czyli Buska-Zdroju i Solca-Zdroju.

Jak informuje Michał Piast, dyrektor centrum, badania będą prowadzone przy pomocy specjalistycznej aparatury pomiarowej, która zbada zapylenie powietrza i obecność substancji toksycznych w tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia wydobywające się np. z autobusów komunikacji miejskiej i kominów nie przekraczające wysokości 40 metrów.

- Badania przeprowadzał będzie dron wyposażony w kilkukilogramowe mobilne laboratorium z zestawem czujników. Będzie badał jakość powietrza na wysokości kilku, kilkunastu metrów nad ziemią. Dronem będzie operował przeszkolony pracownik, posiadający certyfikat wydany przez Agencję Żeglugi Powietrznej - mówi Michał Piast. 

Badania jakości powietrza mają się rozpocząć jesienią tego roku i potrwać do zimy - dodaje dyrektor centrum w Podzamczu.

- Ten czas w roku wybraliśmy celowo, ponieważ właśnie wtedy jest niższa temperatura. Wówczas ludzie zaczynają ogrzewać swoje mieszkania i zapylenie powietrza oraz niska emisja są dla nas najbardziej odczuwalne. Niemalże widzimy zapylanie w powietrzu, czyli smog i trudniej nam się oddycha - dodaje Michał Piast.

Badania jakości powietrza w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju powtórzone zostaną w analogicznym okresie w przyszłym roku. Sprawdzanie jakości powietrza jest elementem projektu, który województwo świętokrzyskie realizuje wspólnie z partnerami z Norwegii, Finlandii, Łotwy i Estonii. Celem programu jest m. in. rozwój biogospodarki na obszarach wiejskich w krajach nadbałtyckich.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution