101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niezwykły koncert na Świętym Krzyżu. Wystąpili znani artyści

Data publikacji: 14.09.2018 12:26 / Data aktualizacji: 15.09.2018 21:54
Autor: Jerzy Jop / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

"Śto-krzyska epopeja" - z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości
Święty Krzyż. 15.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W klasztorze na Świętym Krzyżu odbył się spektakl słowno-muzyczny pt. „Śto-krzyska epopeja”, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zebrani mogli usłyszeć fragmenty „Kazań świętokrzyskich” - najstarszego zabytku prozy w języku polskim z muzyką Józefa Skrzeka. Jednak motywem przewodnim były kompozycje filmowe Michała Lorenca.

Wystąpili: zespół instrumentalny DesOrient z Warszawy, Józef Skrzek oraz Marek Piekarczyk - wokalista TSA, który powiedział nam, że marzy o tym, by pisać muzykę filmową.

- Muzyka Michała Lorenca jest autonomicznym dziełem, komponuje się ze wszystkim bardzo dobrze. Wszędzie tam, gdzie jest dobry smak, jest uduchowienie, pasuje ta muzyka. Uważam, że ten wyjątkowy człowiek jest trochę w innym kosmosie, skupiony na dźwiękach, pięknych wizjach. To wielki zaszczyt, że mogę wystąpić w takim towarzystwie - dodał.

Jan Tarnawski, współautor spektaklu ma nadzieję, że zachęcił do refleksji na temat patriotyzmu, ojczyzny i niepodległości w miejscu szczególnym dla historii kraju.

- Marek Piekarczyk wystąpił wyjątkowo również w roli aktora, czytającego teksty o wolności autorstwa księcia Czartoryskiego, który był na Świętym Krzyżu po Powstaniu Listopadowym. Czytał też rozkaz Mariana Langiewicza, jaki został tu wydany w czasie Powstania Styczniowego i relacje z manifestacji patriotycznych, które odbywały się na Świętym Krzyżu przed Powstaniem Styczniowym - mówił o spektaklu Jan Tarnawski.

Niezwykły koncert na Świętym Krzyżu był okazją nie tylko do przypomnienia wydarzeń związanych z historią tego miejsca, ale i do kontemplowania kompozycji spoza mainstreamu, na pograniczu muzyki poważnej, jazz-rocka i brzmień etnicznych.

Widowisko opracowała fundacja Surge Propera Jana Tarnawskiego i Marcina Majewskiego przy współpracy ze wspólnotą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution