101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wieniec powiatu ostrowieckiego jedzie do Spały

Data publikacji: 14.09.2018 15:29 / Data aktualizacji: 14.09.2018 20:34
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wieniec powiatu ostrowieckiego podczas dożynek wojewódzkich we Włoszczowie
Fot. starostwo powiatowe w Ostrowcu

Wieniec powiatu ostrowieckiego, który zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznego Wojewódzkiego Święta Plonów we Włoszczowie, w sobotę wyjedzie do Spały na dożynki prezydenckie.

Autorką najpiękniejszego wieńca województwa świętokrzyskiego jest Renata Marzec z Bałtowa. Absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie, nauczyciel przedmiotów zawodowych, m.in.: sadownictwa, warzywnictwa, kwiaciarstwa oraz architektury krajobrazu. Jak mówi, pierwsze wieńce powstawały pod okiem mamy przed dożynkami parafialnymi. Tegoroczny wieniec ma tradycyjny kształt w formie korony, na który składają się różne zboża uprawiane na danym terenie.

 - Jest i jęczmień, żyto, pszenica, owiec, do łask wróciło też proso. Dodatkowo są kwiaty suszone i świeże - mówi Renata Marzec.

Dodaje, że wyjazd do Spały to wyróżnienie, ale także dodatkowa praca, ponieważ wieniec po wielu podróżach trzeba poprawić.

Wieniec powiatu ostrowieckiego przeszedł długą drogę. Nie zniszczył go nawet deszcz, który padał podczas dożynek powiatowych w Kunowie. Waldemar Kacuga, naczelnik wydziału rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że we Włoszczowie jako jedyny przyozdobiony był biało-czerwonymi wstążeczkami.

Wieniec powiatu ostrowieckiego podczas dożynek wojewódzkich we WłoszczowieFot. starostwo powiatowe w Ostrowcu

- Obszedłem wszystkie wieńce i stwierdziłem, że nikt nie ma takich wstążeczek. Niektóre osoby w komisji pytałem, czy inne wieńce mają odniesienia do setnej rocznicy niepodległości -  relacjonuje Waldemar Kacuga.

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu przygotowało także upominki dla pary prezydenckiej. Jak mówi starostwa ostrowiecki Zbigniew Duda, głowa państwa zostanie zaproszona do Krzemionek.

- Nasza reprezentacja przekaże parze prezydenckiej specjalny voucher. Mam nadzieję, że tak zaproszony pan prezydent odwiedzi nasz region i kopalnie, których nie ma w całej Europie - mówi starosta Zbigniew Duda.

Starosta Zbigniew Duda z voucherem dla prezydenta Andrzeja DudyFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Po raz pierwszy dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution