101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Białe goździki symbolem pamięci o jędrzejowskich Żydach

Data publikacji: 16.09.2018 21:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marsz Pamięci z okazji 76. rocznicy likwidacji getta

Marsz Pamięci z okazji 76. rocznicy likwidacji getta
Jędrzejów. 16.09.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Kilkadziesiąt osób z białymi goździkami w rękach przemaszerowało ulicami Jędrzejowa w Marszu Pamięci z okazji 76. rocznicy likwidacji getta. Marsz zorganizowany został na zakończenie trwającego od poniedziałku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja II Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego.

Jędrzejowianie wyruszyli sprzed Muzeum im. Przypkowskich i szli ulicami: Głowackiego, Duh- Imbora, Pińczowską, Krzywą i 3 Maja, które wyznaczały niegdyś granice getta.

Klaudia  Kwiecińska, jędrzejowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, inicjatorka Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego podczas marszu odczytała list, który do mieszkańców miasta napisała Janina Bassat, potomkini jędrzejowskich Żydów, obecnie mieszkająca w Australii. Jak stwierdziła w rozmowie z Radiem Kielce, przed wojną Żydzi stanowili prawie 35 procent mieszkańców miasta, dlatego dziś winni jesteśmy przypomnienie, że niegdyś Jędrzejów był wielokulturowy.

- Dzisiaj nie mamy być smutni, ponieważ wspominamy to, co było dobre przed wojną, że byli to tacy sami mieszkańcy, jak my, że żyliśmy z nimi w zgodzie, mijając się codziennie na ulicach miasta. Oni naprawdę stanowią historię miasta - mówiła Klaudia Kwiecińska.    

W marszu udział wziął m. in. burmistrz Marcin Piszczek. Jak powiedział, jest to jeden z elementów przywracania pamięci o jędrzejowskich Żydach. Dodał, że przez lata był to temat tabu, który pewnie do tej pory u niektórych mieszkańców miasta wzbudza emocje. Dlatego ten marsz przyczynia się do przywrócenia właściwego miejsca w historii starszym braciom w wierze. Oby więcej takich inicjatyw, bo to przełamuje stereotypy i jest dobrym sposobem na kształcenie młodych ludzi na otwartych i tolerancyjnych - zaznaczył.  

Sylwia Faryna i Zuzanna Kudzia, uczennice klasy II „d” Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie wzięły udział w Marszu Pamięci, ponieważ czuły, że było to ich obowiązkiem.
Jędrzejowskie getto zlikwidowane zostało 16 września 1942 roku. Wtedy odbyła się największa deportacja ludności żydowskiej do obozu zagłady w Treblince.

Na zakończenie II Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego w Muzeum im. Przypkowskich uczniowie Gimnazjum Nr 2 zaprezentowali nakręcony przez nich film „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. Odbyły się także rozmowy o „Księdze pamięci jędrzejowskich Żydów”. Wysłuchano również „Koncertu pamięci”.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution