101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 [LISTY]

Data publikacji: 17.09.2018 12:55 / Data aktualizacji: 19.09.2018 17:04
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Przedstawiamy kandydatów rad gmin, powiatów i sejmiku województwa świętokrzyskiego przed wyborami samorządowymi.

SEJMIK

MIASTO KIELCE

POWIAT KIELECKI

POWIAT BUSKI

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

POWIAT KAZIMIERSKI

POWIAT KONECKI

POWIAT OPATOWSKI

POWIAT OSTROWIECKI

POWIAT PIŃCZOWSKI

POWIAT SANDOMIERSKI

POWIAT SKARŻYSKI

POWIAT STARACHOWICKI

POWIAT STASZOWSKI

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

 


WYBORY SAMORZĄDOWE 2018. Rekomendacje list


W wyborach do kieleckiej Rady Miasta Porozumienie Samorządowe Wojciecha Lubawskiego wystawiło kandydatów we wszystkich okręgach. Jak informuje Witold Borowiec, pełnomocnik wyborczy Stowarzyszenia Samorząd 2002, listy wyborcze są zróżnicowane, a osoby, które się na nich znalazły łączą doświadczenie z młodością.

- Na naszych listach znaleźli się ludzie doświadczeni, to między innymi radni obecnej kadencji, którzy otwierają listy w każdym z pięciu okręgów wyborczych. Oprócz tego wśród kandydatów mamy wiele młodych osób, niektórzy w wieku 19 czy 20 lat. Jest to naturalne połączenie, ponieważ chcemy, aby młodzi przejmowali obowiązki swoich bardziej doświadczonych w pracy samorządowej kolegów. Na litach znajdują się przedstawiciele różnych profesji - zaznacza.

Wielu debiutantów pojawiło się na listach Prawa i Sprawiedliwości do kieleckiej Rady Miasta. Jedynki na listach zdobyło tylko dwoje radnych obecnej kadencji – to Piotr Kisiel i Marianna Noworycka-Gniatkowska.

- Łącznie na listach znalazło się 35 osób wśród nich 17 kobiet i 18 mężczyzn – informuje Rafał Nowak, szef Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach

- Chcieliśmy, aby na tych listach były osoby nowe z innym spojrzeniem na rozwój miasta. Nie brakuje też doświadczonych radnych. Najmłodsza osoba to 26- letni Marcin Stępniewski, najstarszy radny to doświadczony radny wielu kadencji - Marian Kubik, który ma 70 lat. Mamy różnych kandydatów związanych z naszą partią, a także osoby, które nie były związane z żadnymi ugrupowaniami. Liczymy, że to pozwoli nam uzyskać dobry wynik w wyborach samorządowych – dodaje Rafał Nowak

Poseł Artur Gierada, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim, a także kandydat na prezydenta Kielc, podkreśla, że liczy na zwiększenie dotychczasowej liczby radnych PO, po jesiennych wyborach samorządowych.

- Nasi kandydaci to swego rodzaju mieszanka, od doświadczonych samorządowców, jakimi są m.in. dotychczasowi radni, po wielu społeczników. Na naszych listach znajdują się także blogerzy, prawnicy, a także przedsiębiorcy. Myślę, że zarówno nasza oferta programowa, jak i osobowa okaże się kusząca dla mieszkańców – zaznacza.

Magdalena Fogiel-Litwinek, prezes stowarzyszenia Kukiz’15 podkreśla, że Stowarzyszenie w każdym z pięciu okręgów zgłosiło pełne listy do kieleckiej Rady Miasta. 

- Nasi kandydaci to w większości ludzie młodzi, którzy nie kandydowali do tej pory. Na listach Kukiz’15 znajduje się również dużo kobiet. Znajdują się tutaj osoby, które nie są skażone politycznymi układami. W większości to społecznicy, którzy dotychczas działali na rzecz swoich lokalnych środowisk - zaznacza.

Wśród liderów list do rady miasta, można wyróżnić między innymi profesor Urszulę Oettingen.

- To osoba bardzo zasłużona dla polityki historycznej Kielc. Na uwagę zasługują także pozostali kandydaci, jak pani Anna Kochanek - społeczniczka pracująca w świetlicy środowiskowej dla dzieci, Marcin Markiewicz - przedsiębiorca wspierający od lat mikroprzedsiębiorstwa, czy startujący z okręgu numer 2 Jan Ryk z Prawicy Rzeczpospolitej, która jest koalicjantem Kukiz’15 w wyborach - dodaje. 

Magdalena Fogiel- Litwinek podkreśla, że listy Kukiz’15 do rady miasta reprezentują bardzo wyraźnie głos młodego pokolenia. 

Polskie Stronnictwo Ludowe do wyborów w Kielcach idzie razem ze stowarzyszeniem Czas na Kielce. Na listach wyborczych znaleźli się przedstawiciele obu organizacji, jak i bezpartyjni działacze społeczni.

Dawid Kędziora, szef ludowców w Kielcach stwierdził, że swoimi listami działacze chcą udowodnić, jak ważne są dla nich Kielce.

- Kielce muszą nabrać zielonego oddechu. Największym problemem tej kadencji było lekceważenie mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy przejść do ofensywy - poprosić mieszkańców na nasze listy osoby, które są apolityczne. Nasi kandydaci są związani z działalnością różnych stowarzyszeń działających na rzecz miasta – mówi Dawid Kędziora.

Szef kieleckiego PSL jest przekonany, że to pozwoli, by mieszkańcy zainteresowali się działalnością miasta i by na nowo chcieli kreować przestrzeń wokół siebie.

35 osób znalazło się na listach wyborczych Komitetu SLD - Lewica Razem, w wyborach do Rady Miasta Kielce. Marcin Chłodnicki, przewodniczący miejskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który jest też kandydatem lewicy na prezydenta Kielc stwierdził, że na listach nie ma celebrytów, tylko społecznicy i osoby, które od dawna pracują na osiedlach.

- Ponad połowa naszych kandydatów to ludzie bezpartyjni i całkowicie nowi, którzy po raz pierwszy startują w wyborach do rady miasta. To pokazuje, jak bardzo wybory samorządowe zostały potraktowane przez nas w sposób społecznikowski, bardzo lokalny i apolityczny. Wierzymy, że nasi kandydaci mają duże szanse - dodaje kandydat na prezydenta Kielc.

Marcin Chłodniki dodaje, że najmłodsza osoba na listach SLD ma 24 lata. Zaznaczył jednocześnie, że lewica w kieleckiej Radzie Miasta chce zdobyć przynajmniej 6 mandatów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution