101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak poezja kształtowała świadomości Polaków w czasach PRL

Data publikacji: 19.09.2018 20:33
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Przystanek Historia. Na zdjęciu od lewej Józef Ruszar  dziennikarz i działacz antykomunistyczny i Jan Polkowski  poeta pisarz i działacz antykomunistyczny oraz rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego

Kielce. Przystanek Historia. Na zdjęciu (od lewej): Józef Ruszar - dziennikarz i działacz antykomunistyczny i Jan Polkowski - poeta, pisarz i działacz antykomunistyczny oraz rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego
19.09.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

O roli poezji w kształtowaniu świadomości Polaków w czasach PRL mówił podczas wykładu Jan Polkowski - poeta, pisarz i działacz antykomunistyczny oraz rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego. Spotkanie miało miejsce w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Rozmowę prowadził dziennikarz i działacz antykomunistyczny - Józef Ruszar.

W trakcie wykładu poruszona była między innymi historia czasopisma „Zapis” wydawanego w drugim obiegu, publikującego literaturę i poezję zakazaną przez władze komunistyczne. Wspominano również zmagania poetów i pisarzy tworzących w okresie najsilniejszej cenzury, chcących poprzez swoją twórczość uświadamiać społeczeństwo o realiach komunistycznej Polski.

Jak mówi Jan Polkowski, znaczenie poezji w trakcie walk o wolność w okresie PRL jest często niesłusznie pomijana. Dodaje również, że oprócz bycia narzędziem edukacyjnym niesie ze sobą walory kulturalne.

- Gdyby poezja służyła jedynie do uświadamiania społeczeństwa, to nie mielibyśmy w naszej historii tylu wspaniałych poetów. Poezja jest dla nas szczególnie istotna, ponieważ chroni w języku wolność i świadomość narodową - mówi.

Spotkanie zorganizowane przez „Przystanek Historia” było częścią cyklu „Ludzie (w) historii” w którym zagadnienia dotyczące dziejów Polski prezentowane są przez pryzmat indywidualnych losów poszczególnych osób.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution