101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Na razie ćwiczą, w niedzielę będą przysięgać

Data publikacji: 21.09.2018 15:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

08.06.2018 Kielce. Przysięga elewów na Placu Wolności
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stu czterdziestu żołnierzy – ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę przysięgę wojskową na Placu Wolności w Kielcach. Nowa jednostka, do tego dnia przygotowywała się od początku roku.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej informuje, że wojskowi przebywają aktualnie na 16-dniowym szkoleniu na poligonie w Nowej Dębie. Jak mówi, trening jest bardzo wymagający, a ochotnicy dzień rozpoczynają od ćwiczeń fizycznych. - Natomiast później, w godzinach od 8 do 19 biorą udział w różnych zajęciach. To indywidualne ćwiczenia taktyczne, a także nauka budowy i obsługi broni. Ponadto uczą się strzelać i udzielać pierwszej pomocy – mówi płk. Artur Barański.

Wojskowy dodaje, że wśród żołnierzy widać ogromne zaangażowanie. Zwraca także uwagę, że ochotnicy reprezentują różne środowiska. Są wśród nich np. nauczyciele, prezesi różnych firm, duchowni, a także studenci.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef senackiej komisji obrony narodowej ocenia, że przysięga wojskowa będzie dla ochotników szczególnym wydarzeniem. - Plac Wolności wypełni się żołnierzami 10 Brygady, którzy po raz pierwszy w historii złożą przysięgę wojskową. To bardzo doniosła chwila i cieszę się, że to wydarzenie odbędzie się już w niedzielę – mówi parlamentarzysta.

Żołnierze WOT-u będą przysięgać na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów AK, który jest przechowywany w sandomierskim ratuszu. Dowództwo WOT chciało, aby stał on się symbolem jednostki. Nie zgodzili się na to jednak kombatanci. Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski zorganizował spotkanie kombatantów, na którym przedstawił propozycję  jednostki. Uczestniczyło w nim 9 osób, jednak zapadła decyzja, aby sztandar na stałe został w Sandomierzu. - Nie będę oceniał decyzji byłych żołnierzy Armii Krajowej. To jest ich suwerenne zdanie, gdyby było inne to też bym je uszanował – mówi Marek Bronkowski.

8 września, kandydaci na żołnierzy WOT-u stawili się na szkolenie na kieleckiej Bukówce. Mówili wtedy, że możliwość służby w terytorialsach to dla nich okazja, aby się sprawdzić. - Zawsze interesowałem się militariami, a poza tym chcę być przygotowany, w razie jakiejś katastrofy – zaznaczał jeden z uczestników szkolenia. – Chciałem zrobić coś dla ojczyzny, a poza tym przeżyć przygodę życia – dodawał inny.

W Wojskach Obrony Terytorialnej w całym kraju służy już ponad 13 tys. żołnierzy. W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie jest na razie 200 wojskowych, a dowództwo jednostki chce, aby na koniec roku było ich już 800.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się od uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej o 9:30. Następnie o 11:30 na Placu Wolności zaplanowano przysięgę terytorialsów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution