101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pełna wzruszeń i wspomnień premiera książki Edwarda Kusztala

Data publikacji: 22.09.2018 20:22
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Promocja książki Edwarda Kusztala. Przemawia Magdalena Kusztal  córka artysty dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury

Promocja książki Edwarda Kusztala. Przemawia Magdalena Kusztal - córka artysty, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury
Kielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach odbyła się premiera książki „Przywrócić pamięć" autorstwa zmarłego w 2016 roku wybitnego aktora Edwarda Kusztala. Obecni podczas wydarzenia goście nie kryli wzruszenia. Córka aktora i członkini Fundacji imienia Edwarda Kusztala - Magdalena Kusztal wyraziła zadowolenie z liczby osób, jakie przyszły do Muzeum Diecezjalnego.

- To świadczy o tym, że pamięć o moim tacie jest nadal żywa. Bardzo cieszy również fakt, że wystawa będzie dostępna do końca roku, więc wszyscy zainteresowani będą mogli na spokojnie przyjrzeć się tym pięciu salom - dodała.

Promocja książki Edwarda Kusztala. Przemawia Magdalena Kusztal - córka artysty, dyrektor Kieleckiego Centrum KulturyKielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Promocji książki, będącej zapisem wspomnień artysty na temat miasta, którego teraz już nie ma, czyli dawnych Kielc i ludzi tworzących tamtą rzeczywistość, towarzyszyła wystawa. Jest ona poświęcona sylwetce Edwarda Kusztala i jego kreacjom teatralnym. Magdalena Kusztal, która tworzyła ekspozycję, podzieliła całość na pięć części, znajdujących się w osobnych salach, które zatytułowano: „Od tego wszystko się zaczęło - Mikołaj Gogol” „Rewizor”, „Pocałunek - amantem być”, „Polska to jest wielka rzecz - dramaty narodowe”, „Miłość na Krymie Sławomira Mrożka lub Miłość w Czasach Zagłady”, a także „Sala biskupia”, poświęcona założycielowi sierocińca pod wezwaniem Świętego Tomasza - biskupa Tomasza Kulińskiego i późniejszego opiekuna tego biskupa - Jana Jaroszewicza.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ksiądz dr Paweł Tkaczyk zaznaczył, że to niezwykła ekspozycja.

Promocja książki Edwarda KusztalaKielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Tworząc ją, chcieliśmy, aby zwiedzający mogli zapoznać się czy spotkać na nowo zmarłego przed dwoma laty Edwarda Kusztala - dodał.

W wydarzeniu wzięło udział wiele osobistości ze świata polityki, sztuki, a także mediów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wojewoda Agata Wojtyszek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach Artur Jaroń, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Zyta Trych, aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego i Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, a także przyjaciele domu Kusztalów. Jednym z nich był obecny krytyk teatralny, a prywatnie przyjaciel aktora Krzysztof Miklaszewski, który napisał wstęp do książki Edwarda Kusztala.

Wśród obecnych gości byli także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy w ciepłych słowach wspominali postać Edwarda Kusztala.

Lider świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec zaznaczył, że duża frekwencja podczas premiery książki i wernisażu świadczy o niezwykłości, jaką miał w sobie Edward Kusztal.

Promocja książki Edwarda Kusztala. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Małgorzata Pruś - dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Lipca, Dominik Tarczyński - poseł PiSKielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Ludzie pamiętają o tym wybitnym aktorze. Edward Kusztal to po prostu postać niesamowita - dodał.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zaznaczył, że Edward Kusztal był dla niego szczególną postacią.  

Promocja książki Edwarda Kusztala. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator RP Kielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- To dzięki jego grze a właściwie, dzięki temu, jaką był osobą, zacząłem lubić teatr - dodał.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński wspominał swoje spotkanie z Edwardem Kusztalem podczas pogrzebu Przemysława Gosiewskiego.

Promocja książki Edwarda Kusztala. Na zdjęciu: Dominik Tarczyński - poseł PiSKielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Porozmawialiśmy wtedy krótko, jego słowa do dziś tętnią w moim sercu. Był to człowiek inteligentny, dostrzegający szczegół, po prostu wspaniały - zaznaczył.

Sekretarz Wojewódzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Pruś powiedział Radiu Kielce, że bardzo się cieszy, że mógł wziąć udział w wydarzeniu, podczas którego spotkało się tak szacowne grono.

- Jak widać po frekwencji, Kielce nadal pamiętają o Edwardzie Kusztalu, bo wśród gości nie ma tylko znanych nazwisk, ale są też sympatycy jego twórczości, czy przyjaciele z lat młodości - dodał.

Wydarzenie podobało się również kielczanom, których większość pamięta Edwarda Kusztala z kreacji aktorskich na deskach Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Promocja książki Edwarda KusztalaKielce. 22.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Książkę można kupić w większości księgarni, a także w instytucjach kultury, w tym w Kieleckim Centrum Kultury. Natomiast wystawa udostępniona będzie dla zwiedzających do końca roku. 28 września w Instytucie Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się warszawska premiera książki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution