101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Minister Jadwiga Emilewicz zapewniła, że laboratorium GUM w Kielcach powstanie

Data publikacji: 26.09.2018 20:35
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
26.09.2018 Kielce. KPT. Minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej

26.09.2018 Kielce. KPT. Minister Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii wzięła udział w spotkaniu z przedsiębiorcami z województwa świętokrzyskiego. Rozmawiano m. in o Konstytucji dla Biznesu. Minister mówiła także o kolejnych rozwiązaniach prawnych, które mają ułatwić funkcjonowanie na rynku pracy przedsiębiorcom.

Rząd przyjął uchwały redukujące obowiązki podatkowe i biurokratyczne. Mowa między innymi o pakiecie dla „małych i średnich przedsiębiorstw” - przypomniała minister.

- Dzięki temu dokumentowi podniesiony zostanie limit małego podatnika z 1,2 mln euro rocznie do 2 mln euro. Oznacza to, że zwiększy się pula przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić uproszczoną księgowość. To bardzo ważne ułatwienie – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Ponadto przyjęto rozwiązanie zakładające brak konieczności bezterminowego przechowywania sprawozdań finansowych. Niedługo ten obowiązek zostanie skrócony do 5 lat. Zniesiony zostanie także obowiązek szkoleń okresowych BHP dla pracowników biurowych. Obniżono także stawkę CIT.

Jadwiga Emilewicz uczestniczyła później w konferencji prasowej w Kieleckim Parku Technologicznym. Jak mówi przed stolicą regionu świętokrzyskiego stoi wiele wyzwań. Dodaje, że w Kielcach rośnie liczba firm z sektora „kreatywnego”. Minister odniosła się także do budowy Głównego Urzędu Miar, który ma powstać na terenie miasta.

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby to zrobić, choć to sprawa bardzo trudna i skomplikowana. Przeprowadzenie tej inwestycji, gdyby nie silny upór w samorządzie i pilnowanie nas przez panią wojewodę i posłów ziemi świętokrzyskiej nie byłoby  możliwe – mówi Jadwiga Emilewicz.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski mówi, że przeprowadzenie inwestycji jest możliwe, dzięki dobrej współpracy władzy rządowej z samorządową, którą reprezentuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- Ogromną rolę odegrały także środowiska akademickie, z rektorem Politechniki Świętokrzyskiej Wiesławem Trąmpczyńskim na czele. Ta uczelnia bardzo zaangażowała się w projekt. Mam nadzieję, że inwestycję doprowadzimy do końca – dodaje Agata Wojtyszek.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że GUM będzie ogromny impulsem do rozwoju miasta. Prezydent dodaje, że nie może się doczekać, kiedy ta ważna inwestycja powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego. Ważne przedsiębiorstwa, które napędzają rozwój Kielc zdaniem Wojciecha Lubawskiego to także Kielecki Park Technologiczny i Centrum Kształcenia Praktycznego. W programie wyborczym aktualnego włodarza miasta bardzo ważny element stanowią „nowe technologie”.

- Chcemy, żeby ludzie dużo zarabiali, ale nie da się tego zrobić bez rozwoju gospodarczego i nowych technologii – podkreśla prezydent.

Kompleks 25 laboratoriów GUM będzie mieścił się w pobliżu kieleckiego Telegrafu, a kampus zajmie około 12 hektarów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce. Koncepcja wyglądu laboratoriów zostanie wybrana w konkursie ogłoszonym przez Główny Urząd Miar i miasto.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution