101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spotkanie świętokrzyskich Sybiraków

Data publikacji: 07.01.2012 14:05
Kategoria: Wiadomości
Komentarze

W Kielcach odbyło się dziś tradycyjne, opłatkowo – noworoczne spotkanie świętokrzyskich Sybiraków. Dla osób, które wraz z rodzinami zostały przymusowo wywiezione w głąb Rosji i którym udało się powrócić do kraju, coroczne rozmowy i wspomnienia są niezwykle istotne. To okazja do przywołania wydarzeń sprzed lat i radość z faktu, że zdrowie pozwoliło im zobaczyć się raz jeszcze.

To też możliwość przypomnienia syberyjskich wigilii, które – jak mówi Bernard Jasiewicz, prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kielcach, były: chłodne i głodne. Tradycyjnym opłatkiem można było się podzielić dopiero po śmierci Stalina, wcześniej zastępował go chleb. Jednak we wspomnieniach Heleny Bandury, wywiezionej na Syberię w wieku 11-tu lat, często i jego brakowało.

Okres zsyłki jawi się wszystkim jako najgorszy i najtrudniejszy czas w życiu, w którym dosłownie trzeba było walczyć o przetrwanie.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło około 80-ciu osób, które są zrzeszone w Związku Sybiraków w Kielcach. Gdy po raz pierwszy  - 21 lat temu – organizowano spotkanie opłatkowe wzięło w nim udział pół tysiąca Sybiraków.

Marcin Przemirski

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution