101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Premier Morawiecki: OSP to siła, która buduje społeczeństwo obywatelskie

Data publikacji: 27.09.2018 20:26 / Data aktualizacji: 27.09.2018 22:23
Autor: Michał Kita , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Gala konkursu Orlen dla Straży Pożarnej w Targach Kielce. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki

Gala konkursu Orlen dla Straży Pożarnej w Targach Kielce. Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki
27.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki był gościem gali konkursu Orlen dla Straży Pożarnej. W Centrum Kongresowym Targów Kielce, 360 jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski otrzymało czeki na zakup sprzętu ratowniczego, ufundowanego przez PKN Orlen.

W swoim wystąpieniu skierowanym do strażaków i zaproszonych gości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że strażacy to szczególna formacja zawodowa, która niesie pomoc, a także uczy życia i odpowiedzialności wielu młodych druhów, którzy wstępują do OSP.

- Budujecie taką formację, która jest formacją nie tylko pełną odwagi, patriotyzmu, ale również taką formację, która wychowuje. Bardzo się z tego cieszę, bo doskonale wiem, jak będąc młodym człowiekiem zejść na manowce, dlatego należy się wam ogromna wdzięczność za pracę, jaką w pod tym względem również wykonujecie - dodaje.

Premier podkreślał, że dla niego Ochotnicze Straże Pożarne to nie tylko gaszenie pożarów, ale także ogromna siła dla Polski, która buduje społeczeństwo obywatelskie.

- Wiemy, że społeczeństwo może na was liczyć. W każdej chwili pełnicie funkcję nie tylko straży pożarnej, ale jesteście czasami pierwszym radiowozem czy karetką pogotowia, która jedzie na miejsce tragicznych wydarzeń. Swoim zachowaniem dajecie dobry przykład budowania społeczeństwa obywatelskiego - dodał.

- Traktujemy OSP jako wielką część społeczeństwa obywatelskiego, które wzmacnia siłę państwa polskiego. Chylę czoło przed waszym bohaterstwem. Dziękuję za to i proszę, aby w waszej wielkiej pracy było jak najwięcej pierwiastka patriotycznego - zakończył premier Morawiecki.

Daniel Obajtek prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w swoim wystąpieniu  podkreślił, że koncern angażuje się w pomoc dla strażaków już od 18 lat.

Gala konkursu Orlen dla Straży Pożarnej w Targach Kielce. Na zdjęciu: Dariusz Obajtek - prezes PKN Orlen27.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- W tym roku za pierwsze półrocze wydaliśmy około  4 mln złotych, na pomoc dla strażaków.  Dzisiaj także chciałem ogłosić program dla strażaków-ochotników, którzy są w służbie w krajowym systemie ratownictwa. Od 1 stycznia wszystkim strażakom przekażemy karty flota, by mogli tankować na Orlenie ze zniżkami -  dodaje.

Jarosław Zieliński sekretarz stanu w  Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który podkreślił, że jest wdzięczny strażakom ochotnikom za ich codzienną ciężką pracę.

Gala konkursu Orlen dla Straży Pożarnej w Targach Kielce. Na zdjęciu: wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński27.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić nasz system bezpieczeństwa bez strażaków ochotników. Jesteście wolontariuszami, którzy niosą pomoc ludziom ratując ich zdrowie, życie mienie a także dobytek  z potrzeby serca - dodaje.

Jarosław Zieliński zapowiedział również, że jeszcze w tym roku dla druhów ochotników zostaną zakupione co najmniej 382 samochody, za kwotę 285 milionów złotych. Sekretarz stanu MSWiA dodał także, że w porównaniu do 2015 roku resort zwiększy finansowanie dla straży pożarnej o 30 procent.

Podczas gali w Centrum Kongresowym Targów Kielce wręczono czeki na zakup sprzętu dla 360 jednostek z całego kraju. W imieniu strażaków z województwa świętokrzyskiego środki odebrali przedstawiciele  OSP w Osieku.

Marcin Adamczyk z OSP Pęcławice w powiecie staszowskim, podkreśla, że jednostka w ramach konkursu PKN Orlen dostała 15 tysięcy złotych, które pozwolą na zakup specjalistycznego umundurowania dla strażaków.

- Nasza jednostka przeżywa ostatnimi czasy swego rodzaju odrodzenie, dlatego każde takie dofinansowanie, każda kwota nawet najmniejsza jest dla nas dużym wsparciem, za co bardzo serdecznie dziękuję - dodaje.

W uroczystej gali konkursu Orlen dla Straży Pożarnej wzięli udział także prezydent Kielc Wojciech Lubawski, parlamentarzyści, poseł Krzysztof Lipiec, Anna Krupka, Maria Zuba, Marek Kwitek, Michał Cieślak, senator Krzysztof Słoń, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

W ciągu 18 lat trwania akcji PKN Orlen przeznaczył na pomoc dla państwowych i ochotniczych straży pożarnych kwotę ponad 12 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution