101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historyczno-sportowe widowisko przyciągnęło tłumy

Data publikacji: 29.09.2018 08:32 / Data aktualizacji: 29.09.2018 17:26
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Oblęgorek. Festyn rodzinny połączony z zawodami sportowymi
29.09.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Najpierw przedstawienie artystyczne łączące taniec, śpiew oraz scenki teatralne, a później wspólne bieganie. Tak wyglądał rodzinny piknik patriotyczno-edukacyjny, który przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Oblęgorku.

Mieszkańcy gminy Strawczyn mieli okazję zobaczyć między innymi poloneza oraz krakowiaka w wykonaniu uczniów i posłuchać patriotycznych pieśni. Alan i Natalia, którzy brali udział w inscenizacji, mówią, że sami wiele się nauczyli i mają nadzieję, że udało im się zainteresować innych uczniów historią walki o niepodległość.

- Są tu dzieci w różnym wieku, mam nadzieję, że im się podobało. Sama podczas prób dowiedziałam się nowych rzeczy na temat zaborów - mówi Natalia.

Oblęgorek. Festyn rodzinny połączony z zawodami sportowymi29.09.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Jak podkreśla Henryka Cisowska, dyrektor szkoły w Oblęgorku, w organizację pikniku udało się zaangażować społeczność gminy Strawczyn. W organizacji pomogli strażacy ochotnicy z Oblęgorka, przedstawiciele sołectw, Stowarzyszenie Kobiet „Jagienka” oraz Stowarzyszenie „Skałka” z Oblęgorka. Swoje stoiska mieli też żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak mówi Henryka Cisowska, piknik to inauguracja projektu, który wygrał w konkursie „Godność, wolność, niepodległość” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szkoła dostała maksymalne dofinansowanie z MEN w wysokości 10 tysięcy złotych.

- Uczniom zorganizowane zostaną też liczne wycieczki śladami Józefa Piłsudskiego. W szkole będą odbywały się wykłady, warsztaty poświęcone naszej historii. Lekcje takie dla naszych dzieci planujemy również prowadzić w Muzeum imienia Henryka Sienkiewicza, z którym współpracujemy - zapowiada Henryka Cisowska.

Oblęgorek. Festyn rodzinny połączony z zawodami sportowymi29.09.2018 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty nie ukrywa, że bardzo go cieszy inicjatywa Szkoły Podstawowej w Oblęgorku. Jak podkreśla, przyszłość naszego kraju zależy od obecnej młodzieży.

- Ważne, żeby zdawała sobie ona sprawę, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać, a w razie potrzeby też walczyć - twierdzi kurator.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution